A decolat Aerostar! Petrolul, umilită în Liga 2 într-un meci pe teren neutru. Reacția lui Viorel Moldovan

De Dorin Gal. Publicat pe 16.11.2020 la 21:53 Actualizat pe 16.11.2020 la 22:43

Aerostar Bacău a oferit surpriza etapei în Liga 2 și a învins-o pe Petronul cu 4-1, chiar pe terenul ploieștenilor. Meciul a avut de toate, de la penalty-uri până la eliminări și ratări uriașe.

Viorel Moldovan în timpul unui meci

Viorel Moldovan, dezamăgit de prestația elevilor săi în meciul cu Aerostar

SportPictures / Flaviu Buboi/SPORT PICTURES via Hepta

• Petrolul - Aerostar 1-4
  • Ploieștenii, umiliți la Mogoșoaia

Oaspeții au produs miracolul rundei a 12-a din Liga 2. Totuși, meciul cu s-a jucat la Ploiești ci la Mogoșoaia, deoarece pe ”Ilie Oană” urmează să joace naționala U21 partida decisivă cu Danemarca marți, de la ora 20:30, LiveText pe AS.ro

Patrick Popescu a deschis scorul pentru Aerostar reușind un gol superb, direct din lovitură liberă. S-a făcut 2-0 din penalty după eliminarea lui Răuță, iar ploieștenii au ratat și ei o lovitură de pedeapsă prin Tudor Saim.

Horia Ilie a făcut scor de neprezentare la Mogoșoaia, iar Petrolul a beneficiat de încă un penalty și a reușit să înscrie golul de onoare. Zaharia a închis tabela la 4-1.

Viorel Moldovan: ” O seară ghinionistă”

Viorel Moldovan, antrenorul Petrolului, a atribuit scorul asupra ghinionului și ratărilor pe care le-au avut elevii săi.

"O seară ghinionistă, nefavorabilă nouă, din toate punctele de vedere. Am avut 30 de minute extraordinare, ne-am creat ocazii, nu am reuşit să fructificăm.

Am obţinut penalty, noi nu am marcat să facem 2-1, să intrăm cu acest rezultat la pauză. Şi schimbările le-am făcut cu tentă ofensivă, nu mai aveam nimic de pierdut. Am avut la 2-0 acea bară. Avem şi ghinion, noi nu dăm gol şi adversarul face 3-1.

O seară tristă, dar ce pot eu să fac. Am avut ocazii, dar nu reuşim să marcăm. Am ratat penalty şi cu Craiova, şi în această seară. Penalty-urile nu se antrenează, penalty-urile se execută. Se va juca până la capăt.

Am avut o săptămână foarte încărcată, cu foarte multe probleme. Nu mai vreau să scot în evidenţă absenţele pe care le-am avut din cauza Covid-ului. Să vedem ce recensământ vom face mâine", a spus Viorel Moldovan la Digisport.

În articolul
A decolat Aerostar! Petrolul, umilită în Liga 2 într-un meci pe teren netru. Reacția lui Viorel Moldovan