Austria - Irlanda de Nord 2-1. "Minunea" a ţinut numai şase minute! Calcule complicate în grupa României din Liga Naţiunilor

De Iulian Focșăneanu. Publicat pe 15.11.2020 la 23:53 Actualizat pe 15.11.2020 la 23:59

Naţionala Austriei a tremurat în meciul cu Irlanda de Nord, scor 2-1, din Liga Naţiunilor. S-a văzut condusă pe tabelă şi a reuşit să întoarcă rezultatul în ultimele 10 minute.

Grbic a marcat golul de 2-1 şi i-a adus victoria Austriei

Austria a învins-o cu 2-1 pe Irlanda de Nord

Profimediaimages

• Irlanda de Nord a condus în Austria
  • Adrian Grbic, eroul gazdelor

Oaspeţii au deschis scorul cu un sfert de oră înainte de final, prin Josh Magennis. Bucuria jucătorilor lui Baraclough a fost de scurtă durată. Franco Foda s-a dovedit a fi extrem de inspirat şi a făcut două mutări salvatoare.

Irlanda de Nord, aproape de a produce surpriza înaintea confruntării cu România

Selecţionerul Austriei i-a introdus pe teren pe Schaub şi Grbic. Ambii au marcat şi au rezolvat soarta partidei. Atacantul lui Lorient şi-a trecut în cont o pasă decisivă (81) şi golul victoriei (87).

Irlanda de Nord a fost numai şase minute la egalitate de puncte cu România. Tricolorii aşteaptă să afle dacă vor câştiga la "masa verde" partida cu Norvegia, anulată din cauza problemelor cu care s-au confruntat nordicii. Pentru a scăpa de orice griji, sunt obligaţi să se impună miercuri, la Belfast.

Partida dintre Austria şi Irlanda de Nord a fost urmărită de Mirel Rădoi din cantonament. Meciul a fost analizat într-un mod inedit.

"O parte din jucători deja s-au strâns alături de staff-ul tehnic la televizor, ceilalți vor sosi în curând, urmăresc împreună Austria – Irlanda de Nord în Liga Națiunilor. Adică adversarul nostru de miercuri evoluând în deplasare: analiză “pe viu” cu Rădoi pentru tricolori!", au transmis oficialii de la FRF pe site-ul oficial.