CM 2022 | Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au urcat pe primul loc în Grupa F, după o victorie categorică! Kramaric, „dublă” de senzaţie la Campionatul Mondial!

Alexandru Ivan Publicat: 27 noiembrie 2022, 19:35

CM 2022 | Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au urcat pe primul loc în Grupa F, după o victorie categorică! Kramaric, „dublă de senzaţie la Campionatul Mondial!

Croația - Canada

Luka Modric, în timpul unui meci pentru Croația la Campionatul Mondial din Qatar 2022 / Profimedia

• Croația – Canada 4-1
  • Formația lui Luka Modric a obţinut prima victorie la CM din Qatar

Croaţia – Canada 4-1! Partida din etapa a doua a grupelor de la Campionatul Mondial din Qatar a fost în format live text, pe AS.ro! Vicecampioana mondială s-a impus categoric şi a urcat pe primul loc în Grupa F.

Croaţia a obţinut primul succes de la Cupa Mondială din Qatar. După egalul din prima rundă cu Maroc, croaţii s-au impus în duelul cu cei din Canada, după ce nord-americanii au deschis scorul.

Croația – Canada 4-1

Canada a deschis scorul prin Alphonso Davies, în minutul 2. Fundaşul lu Bayern Munchen a marcat printr-o lovitură superbă de cap, la care portarul croat nu a avut nicio şansă.

Croaţia a restabilit egalitatea în minutul 36. Adrej Kramaric a reuşit golul de 1-1, iar pe final de primă repriză, Marko Livaja a marcat pentru 2-1! În minutul 70, Kramaric a reuşit „dubla”, Ivan Perisic fiind cu pasa decisivă, la fel ca la primul gol.

Ulterior, în minutele de prelungire, croaţii au fost letali pe contraatac şi au marcat pentru 4-1, prin Lovro Majer!

Final! Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au obţinut o victorie categorică, şi au urcat pe primul loc în Grupa F!

Min. 90+4: Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au scăpat pe contraatac şi au fost necruţători! Lovro Majer a finalizat printr-un şut puternic!

Min. 70: Croaţia – Canada 3-1! Kramaric a reuşit „dubla”, tot din pasa lui Perisic

Min. 44: Croaţia – Canada 2-1! Croaţii au întors scorul. Marko Livaja a şutat din marginea careului şi l-a învins pe Borjan.

Min. 36: Croaţia – Canada 1-1! Adrej Kramaric a reuşit în cele din urmă să restabilească egalitatea. A înscris din pasa lui Perisic

Min. 26: Adrej Kramaric a marcat, dar reuşita croatului nu a fost validată. A fost dictat ofsaid!

Min. 2: Croaţia – Canada 0-1! GOOOLLL! Început nebun de meci. Alphonso Davies a deschis scorul după numai 68 de secunde. A reluat în poartă centrarea impecabilă a lui Buchanan

Min. 1: A început meciul!

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa – Brozovic, Modric, Kovacic – Livaja, Kramaric, Perisic
Rezerve: Barisic, Budimir, Erlic, Grbic, Ivusic, Jakic, Majer, Orsic, Pasalic, Petkovic, Stanisic, Sucic, Sutalo, Vlasic
Antrenor: Zlatko Dalic

Canada: Borjan – Johnston, Vitoria, Miller – Laryea, Hutchinson, Eustaquio, Davies – Buchanan, Larin, David
Rezerve: Adekugbe, Cavallini, Cornelius, Fraser, Hoilett, Kaye, Kone, Millar, Osorio, Pantemis, Piette, St. Clair, Ugbo, Waterman, Wotherspoon
Antrenor: John Herdman

Lotul Croaţiei pentru Campionatul Mondial din Qatar

Portari – 1. Dominik Livaković, 12. Ivo Grbić, 23. Ivica Ivušić.

Fundaşi – 2. Josip Stanišić, 3. Borna Barišić, 5. Martin Erlić, 6. Dejan Lovren, 19. Borna Sosa, 20. Joško Gvardiol, 21. Domagoj Vida, 22. Josip Juranović, 24. Josip Šutalo.

Mijlocaşi – 7. Lovro Majer, 8. Mateo Kovačić, 10. Luka Modrić, 11. Marcelo Brozović, 13. Nikola Vlašić, 15. Mario Pašalić, 18. Mislav Oršić, 25. Luka Sučić, 26. Kristijan Jakić.

Atacanţi – 4. Ivan Perišić, 9. Andrej Kramarić, 14. Marko Livaja, 16. Bruno Petković, 17. Ante Budimir.

Lotul Canadei pentru Campionatul Mondial din Qatar

Portari – 1. Dayne St. Clair, 16. James Pantemis, 18. Milan Borjan.

Fundaşi – 2. Alistair Johnston, 3. Sam Adekugbe, 4. Kamal Miller, 5. Steven Vitória, 19. Alphonso Davies, 25. Derek Cornelius, 26. Joel Waterman.

Mijlocaşi – 6. Samuel Piette, 7. Stephen Eustáquio, 8. Liam Fraser, 10. Junior Hoilett, 13. Atiba Hutchinson, 14. Mark-Anthony Kaye, 15. Ismaël Koné, 21. Jonathan Osorio, 22. Richie Laryea, 24. David Wotherspoon.

Atacanţi – 9. Lucas Cavallini, 11. Tajon Buchanan, 12. Iké Ugbo, 17. Cyle Larin, 20. Jonathan David, 23. Liam Millar.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

România s-a calificat la Campionatul European de handbal! Victorie dramatică cu Croaţia
Cine a putut să îl ajute pe Leonard Doroftei să o ia de la zero în Canada
Diverse • 2 feb., 10:24
FOTO
Cine a putut să îl ajute pe Leonard Doroftei să o ia de la zero în Canada. Moşul, uimit de un gest uriaş. Cât câştigă acum lunar
Croaţia - Spania 10 - 11 a fost în AntenaPLAY. Spania a devenit CAMPIOANĂ EUROPEANĂ după o finală epică
Alte sporturi • 16 ian., 22:10
Croaţia – Spania 10 – 11 a fost în AntenaPLAY. Spania a devenit CAMPIOANĂ EUROPEANĂ după o finală epică
Rezultat șoc în grupa României de la Campionatul European
Handbal • 13 ian., 10:52
Rezultat șoc în grupa României de la Campionatul European! Spania, învinsă categoric de Croația
Umilit şi numit "cerşetor" în România, Leonard Doroftei a făcut dezvăluiri uimitoare despre fiica sa şi averea fiului său
Diverse • 3 dec., 15:27
Leonard Doroftei s-a simţit trădat în România şi a luat o decizie radicală. Pierderea e una uriaşă