Fotbal

Dinamo Kiev - AZ Alkmaar 2-0! Mircea Lucescu își califică echipa în play-off-ul Champions League!

De Dorin Gal. Publicat pe 15.09.2020 la 22:22 Actualizat pe 15.09.2020 la 22:35

Tehnicianul român a debutat cu o victorie, echipa din Ucraina învingându-i pe olandezii de la AZ Akmaar cu scorul de 2-0. Partida a contat pentru turul trei preliminar al UEFA Champions League.

Mircea Lucescu

Mircea Lucescu își felicită jucătorii după victoria cu Dinamo Kiev

profimediaimages

• Mircea Lucescu a debutat cu o victorie în sezonul european al celor de la Dinamo Kiev
  • ”Il Luce” a câștigat deja Supercupa Ucrainei împotriva lui Șahtior

Dinamo Kiev va juca în play-off-ul competiției cu învingătoarea partidei dintre Gent și Rapid Viena. Dacă Ladislau Boloni nu ar fi fost demis de la Gent după doar 25 de zile, am fi putut avea un duel românesc în UEFA Champions League.

Mircea Lucescu, victorie necesară pentru repararea relației cu suporterii

Echipa lui ”Il Luce” a câștigat prin golurile marcate de Gerson Rodrigues (49) și Mykola Shaparenko (86).

Rămâne de văzut dacă succesul din cupele europene va repara relația antrenorului român cu fanii kieveni, mai ales după ultima remiză albă din campionat. Prin prezența în play-off, Dinamo Kiev și-a asigurat prezența cel puțin în grupele Europa League. În ceea ce privește grupele Champions League, ar fi prima calificare după patru ani de pauză.

Chiar dacă a început cu un trofeu noul sezon competiţional, câştigând chiar împotriva fostei sale echipe, Lucescu nu a reuşit încă să-i înduplece pe ultraşii din capitala Ucrainei.

Pentru a nu avea probleme cu aceştia, Mircea Lucescu a luat o decizie extremă. Tehnicianul român a decis să locuiască în cantonamentul echipei. Din câte se pare, "Il Luce" stă într-un apartament de lux la baza de pregătire a celor de la Dinamo Kiev