"Trebuie să fii tâmpit să nu apreciezi!" De ce s-a enervat Gică Popescu la Clinceni. "Sunt sătul de hateri"

De Mihai Ispas. Publicat pe 21.11.2020 la 15:40 Actualizat pe 21.11.2020 la 16:08

Gică Popescu nu îi înţelege pe cei care au criticat minutele de noncombat din finalul meciului care a dus România U21 la Euro. "Trebuie să fii tâmpit să nu apreciezi acest profesionalism", a spus fostul lider al Generaţiei de Aur.

Fostul jucător al echipei naţionale, Gică Popescu, a apărat strategia de noncombat aleasă de Adrian Mutu în meciul cu Danemarca

Gică Popescu a apărat strategia aleasă de Mutu în finalul meciului cu Danemarca

Mediafax Foto / Octav Ganea via Hepta

• Gică Popescu, nervos după meciul dintre Clinceni şi Viitorul
  • Întrebarea care l-a enervat pe fostul lider al tricolorilor

Naţionala de tineret a tremurat pentru a doua calificare la rând la Euro. Micii tricolori au fost conduşi de Danemarca la Ploieşti.

Gică Popescu: "Trebuie să fii tâmpit să critici finalul meciului"

Costache a adus egalarea în minutul 72. Pentru că ambele echipe erau calificate, ultimele minute au fost de noncombat. Românii au ţinut mingea, iar danezii au privit.

"Trebuie să fii tâmpit să critici finalul meciului. Trebuie să fii tâmpit să nu apreciezi acest profesionalism de care a dat dovadă echipa naţională în ultimele 10 minute. Ce trebuia să facă? Să se ducă în atac, să îi prindă pe contra-atac şi să pierdem?!", a lăudat Gică Popescu strategia aleasă de Mutu, care l-a surprins şi pe selecţionerul danez.

Gică Popescu: "Pe Dorinel, l-a criticat toată lumea"

Fostul jucător al naţionalei şi-a adus aminte de un alt meci cu Danemarca, în 2003, când naţionala mare a României a fost aproape să meargă la Euro, dar a primit gol în minutele de prelungire.

"Când Dorinel (n.r. Munteanu) a pierdut mingea la un corner şi am pierdut jocul, toată lumea l-a criticat. Acum, toată lumea îl critică pe Mutu pentru că nu au jucat. Au făcut foarte bine pentru că şi-au îndeplinit obiectivul", a spus Gică Popescu.

"Sunt sătul de hateri", spune Gică Popescu

Pe teren, la meciul dintre România U21 şi Danemarca U21, s-a aflat şi Ianis Hagi, care a fost criticat de mulţi fani pentru evoluţia slabă.

"Nu mai pot să vorbesc de Ianis Hagi. De hateri sunt sătul!", s-a enervat actualul preşedinte al Viitorului după meciul de campionat cu Clinceni.