"Este o problemă evidentă!" Defensiva, călcâiul lui Ahile! Reacţia lui Rădoi după ce a primit trei goluri de la Belarus

De Iulian Focșăneanu. Publicat pe 11.11.2020 la 21:54 Actualizat pe 11.11.2020 la 22:01

Naţionala României a învins-o cu 5-3 pe Belarus, într-o partidă de verificare disputată pe stadionul "Ilie Oană" din Ploieşti. A fost pentru prima oară după patru ani când tricolorii marchează de cinci ori.

Mirel Rădoi

Mirel Rădoi, prima reacţie după victoria cu Belarus

Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

• România a primit trei goluri de la Belarus
  • Reacţia lui Mirel Rădoi şi ce avertisment a tras

Din păcate, jucătorii lui Mirel Rădoi au continuat să facă gafe în defensivă şi au amintit de eşecul suferit la Oslo, 0-4. Pentru prima reprezentativă urmează chiar returul cu Norvegia, din Liga Naţiunilor.

Mirel Rădoi are probleme în apărare

"Cred că am câştigat o repriză şi am pierdut o repriză. Din păcate, în repriza a doua, pe fondul unei relaxări totale, am primit trei goluri. Aveam nevoie de acestă victorie, important e moralul jucătorilor. Cred că aveau nevoie de un moment de ăsta, de descătuşare. Din păcate, nu am reuşit mai mult.

Nu e vorba de dezamăgire, e o problemă evidentă, mai ales că golurile au fost luate din poziţii simple de joc. Au mai fost şi alte situaţii, dar mă bucur că am văzut o reacţie a jucătorilor după pierderea mingii. Încercăm să luăm lucrurile pozitive, dar asta nu înseamnă că vom trece cu vederea lucrurile negative", a declarat Mirel Rădoi la PRO X.

Tricolorii şi-au încheiat seria neagră de trei înfrângeri, dar continuă semnele de întrebare în privinţa rămânerii lui Mirel Rădoi. Selecţionerul este dorit de vicecampioana României.

Mirel Rădoi, pe lista Universităţii Craiova

"Vorbesc de echipa naţională! Nu ar fi frumos nici pentru Federaţie, nici pentru Craiova, să fac altceva... chiar dacă nu există. Sunt la echipa naţională, nu trebuie să lămuresc nimic! Sunt aici, după aceea vom vedea unde mă veţi găsi. Aţi scris, se pare că ştiţi mai bine decât mine, vă las în continuare să speculaţi", a declarat Mirel Rădoi pentru sursa citată.

În articolul
"Este o problemă evidentă!" Defensiva, călcâiul lui Ahile al naţionalei României. Reacţia lui Rădoi după ce a primit trei goluri de la Belarus