Champions League, pe repede înainte! Campioana se decide în Final Four

Publicat pe 19.05.2020 la 15:12 Actualizat pe 19.05.2020 la 15:21

UEFA este pe punctul de a aplica un plan de urgenţă în această ediţie de Champions League. Competiţia se va derula pe repede înainte, iar campioana se va decide după sistemul Final Four.

Sigla UEFA Champions League

Câştigătoarea Champions League s-ar putea decide în urma unui turneu Final Four

DPA Images / Rolf Vennenbernd via Hepta

• Meciurile rămase din Champions League s-ar putea disputa într-o singură manşă
  • Ultimele patru echipe se vor lupta pentru trofeu în Final Four
  • UEFA va anunţa decizia finală pe 17 iunie

Potrivit jurnaliştilor de la AS, grupul de lucru al UEFA a decis ca restul partidelor să se joace într-o singură manşă, iar ultimele patru echipe rămase în competiţie să dispute un Final Four, la Istanbul. Anunţul oficial va fi făcut pe data de 17 iunie, când va avea loc următoarea şedinţă a Comitetului Executiv.

Conform sursei citate, paratidele din Champions League se vor relua de pe data de 8 august, dar nu se ştie exact unde vor avea loc acestea, dat fiind faptul că nu se vor mai juca tur-retur.

Ce meciuri mai sunt de jucat în Champions League

Momentan, nu se ştiu nici măcar toate echipele calificate în sferturile de finală din Champions League. În optimi, mai sunt de disputat meciurile retur Bayern Munchen - Chelsea, Manchester City - Real Madrid, Juventus - Lyon şi Barcelona - Napoli.

În sferturi, au ajuns deja Leipzig, Atalanta, PSG şi Atletico Madrid.