Decizia fără precedent luată în Mexic, țară cu 7.500 de oameni infectați cu coronavirus
De Antena Sport. Publicat pe 19.04.2020 la 14:58 Actualizat pe 19.04.2020 la 15:04
Decizie fără precedent luată în Mexic, din cauza crizei de coronavirus. Retrogradarea în liga a doua şi promovarea în prima ligă au fost suspendate pentru cinci ani, susține L`Equipe.
- Decizia a fost luată în unanimitate
- 7500 de cazuri de oameni infectați cu coronavoris, în Mexic
- 650 de persoane și-au pierdut viața în Mexic
Măsura a fost luată prin votul patronilor celor 18 cluburi din prima ligă mexicană (Liga MX). Cluburile din liga a doua (Ascenso MX) nu s-au opus, după ce li s-a promis că vor primi o compensaţie de câte 845.000 dolari pe an, aproximativ 777.000 euro.
7.500 de oameni infectați cu coronavirus, în Mexic
Decizia a dus la anularea actualei stagiuni din liga secundă. Campionatul mexican este întrerupt de peste o lună, după apariția crizei de Covid-19.
Situația este complicată și în Mexic. Până la ora redactării știrii, au fost anunțate 7.497 de cazuri de infectare cu coronavirus, dar și 650 de decese. 2.627 este numărul oamenilor vindecați.