Ceva e putred în Danemarca! Dramă pentru Stanciu! Slavia Praga a fost eliminată din Liga Campionilor, după ce a primit 3 goluri în 8 minute

De Antena Sport. Publicat pe 01.10.2020 la 00:08 Actualizat pe 01.10.2020 la 00:14

Slavia Praga a ratat dramatic calificarea în grupele Ligii Campionilor. Echipa lui Stanciu a primit 3 goluri în doar 8 minute de la Midtjylland.

Nicolae Stanciu

Zuma Press / Edith Geuppert via Hepta

• Drama trăită de Stanciu în Danemarca
  • Cum arată urnele pentru tragerea la sorţi

După 0-0 la Praga, totul părea să ducă spre o calificare logică a cehilor în grupele Ligii Campionilor, mai ales după ce Slavia a deschis scorul în urma unui corner executat de Stanciu. Nimic nu avea, însă, să prevestească dezastrul din finalul partidei.

În minutul 62, Midtjylland a egalat, însă tot Slavia era calificată. Coşmarul pentru Stanciu a început în minutul 82. Midtjylland a primit un penalty, însă Kolar a apărat şutul lui Kaba. Execuţia s-a repetat pentru că portarul Slavia nu mai avea niciun picior pe linia porţii.

Scholz a marcat, deşi Kolar a ghicit din nou colțul. Slavia avea nevoie de un gol pentru calificare. Numai că cei care au marcat au fost danezii. Onyeka în minutul 90 şi Dreyer în minutul 90+1 au marcat goluri care au adus pentru campioana Danemarcei o calificare istorică. Midtjylland, FC Krasnodar şi FC Salzburg sunt ultimele echipe calificate în grupe.