Fotbal extern

Leipzig - Atletico Madrid 2-1! Calificare istorică pentru nemţi! Leipzig - PSG, prima semifinală din Champions League

De Antena Sport. Publicat pe 13.08.2020 la 23:50 Actualizat pe 14.08.2020 la 00:50

Leipzig - Atletico Madrid 2-1. Nemţii au produs surpriza şi s-au calificat în semifinalei UEFA Champions League. Leipzig se va bate pentru un loc în finală cu PSG.

Leipzig - PSG, prima semifinală

• Leipzig - Atletico 2-1
  • Calificare istorică a nemților
  • Leipzig - PSG, prima semifinală UEFA Champions League

LEIPZIG - ATLETICO MADRID 2-1

Leipzig s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Atletico Madrid, scor 2-1. Golul calificării istorice a fost marcat în minutul 88, de Tyler Adams.

Pentru Leipzig a mai marcat Dani Olmo (51), în timp ce pentru Atletico a marcat Joao Felix (71).

În semifinale RB Leipzig va întâlni Paris Saint-Germain, care a trecut în sferturi de Atalanta, scor 2-1.

Tot la Lisabona vor avea loc, vineri şi sâmbătă, sferturile de finală FC Barcelona (Spania) - Bayern München (Germania) şi Manchester City (Anglia) - Olympique Lyon (Franţa).

Semifinalele au loc la 18 şi 19 august, iar finala în 23 august, de asemenea la Lisabona.

Min. 90+7: FINAL DE MECI! Calificare istorică pentru Leipzig în semifinalele UEFA Champions League. Nagelsmann face istorie pe banca nemţilor la doar 33 de ani.

Atacantul Marcos Llorente, de la Atletico, a atins mingea doar de cinci ori în prima jumătate de oră.

Min. 88: GOOOLLL Leipzig! Tyler Adams înscrie după un şut puternic şi îi aduce pe jucătorii lui Atletico în genunchi

Min. 70: GOOOLLL Atletico! Joao Felix înscrie de la 11 metri şi restabileşte egalitatea

Min. 50: GOOOLLL Leipzig! Dani Olmo trimite cu capul mingea în poartă după o fază superbă a nemţilor

Min. 34: Stefan Savic şi Marcel Halstenberg au nevoie de îngrijiri medicale după o ciocnire cap în cap.

Min. 1: A început meciul

Leipzig: Gulacsi - Halstenberg, Upamecano, Klostermann, Angelino - Sabitzer, Kampl, Laimer - Nkunku, Poulsen, Olmo

Atletico Madrid: Oblak - Trippier, Savic, Gimenez, Renan Lodi - Carrasco, Saul, Herrera, Koke - Diego Costa, Llorente

În articolul

Leipzig-Atletico Madrid, meci în sferturile de finală ale Europe Champions League