LIVE BLOG | Mihăilă şi Ianis Hagi, prestații excelente. Mircea Lucescu, egal dramatic în minutul 90+2. Inter a distrus-o pe Milan. PSG, dezastru fără Neymar

De Alex Ivan. Publicat pe 21.02.2021 la 23:30 Actualizat pe 21.02.2021 la 23:54

Weekendul ne-a adus partide tari din campionatele de top din Europa. Valentin Mihăilă a fost titular în Parma – Udinese 2-2. Ianis Hagi a marcat în Rangers - Dundee 4-1. Milan și Inter s-au înfruntat în cel mai important derby al sezonului în Serie A, câştigat de oaspeţi cu 3-0.

Ianis Hagi

Meciuri tari în Europa

profimediaimages

• Valentin Mihăilă, prestație bună în Parma - Udinese 2-2
  • Ianis Hagi, gol pentru Rangers

UPDATE 23:50: PSG a fost învinsă cu 2-0, acasă, de AS Monaco. La gazde a jucat Mbappe, dar a lipsit Neymar. A fost primul meci pentru PSG, după ce a umilit-o pe Barcelona cu 4-1 pe Camp Nou, în optimile Champions League.

UPDATE 23:30: Dinamo Kiev a remizat pe terenul lui Desna, 1-1, cu un gol marcat în minutul 90+2, din penalty. Dacă pierdea, echipa antrenată de Mircea Lucescu ar fi cedat primul loc în clasament.

UPDATE 18.07: GOOOL Rangers! Aribo face 3-0 cu Dundee United.

UPDATE 17.55: Inter a învins-o pe AC Milan cu 3-0 şi s-a distanţat la patru puncte de marea rivală în fruntea clasamentului din Serie A.

UPDATE 17.45: GOOOL Rangers! Kent majorează scorul.

UPDATE 17.34: GOOOL Rangers! Gool Ianis Hagi! Românul a deschis scorul cu Dundee United.

UPDATE 17:23: GOOOL Inter! Romelu Lukaku marchează un gol superb! Milan - Inter 0-3.

UPDATE 17.17: GOOOL INTER! Lautaro Martinez reuşeşte dubla după o acţiune superbă la care au mai participat Eriksen şi Perisic. Milan - Inter 0-2.

UPDATE 16:50: Barcelona a terminat la egalitate, 1-1, cu Cadiz. Lionel Messi a marcat în minutul 32 din penalty, dar oaspeţii au egalat tot din penalty, prin Alex Fernandez, în minutul 89. Messi a devenit jucătorul cu cele mai multe meciuri din istoria Barcei în La Liga. El a ajuns la 506 prezenţe, cu una mai mult decât Xavi.

UPDATE 16:10: Ianis Hagi va juca titular în meciul dintre Rangers şi Dundee.

UPDATE 16:05: Inter a deschis scorul încă din minutul 5 în derby-ul cu AC Milan, prin Lautaro Martinez.

UPDATE 15:25: S-a terminat 2-2 între Parma și Udinese. Valentin Mihăilă a avut o prestație excelentă și a scos un penalty în prima repriză. Dennis Man, intrat după pauză, nu a reușit să se facă remarcat.

UPDATE 15:10: Valentin Mihăilă a fost scos de pe teren chiar înainte ca Parma să marcheze golul egalizator. Dennis Man a încasat un cartonaș galben.

UPDATE 14:50: Dennis Man este introdus și el în teren de Roberto D'Aversa. Este 2-1 pentru Parma împotriva lui Udinese.

UPDATE 14:15: Valentin Mihăilă șutează excelent dintr-un unghi închis, dar portarul advers are o intervenție bună.

UPDATE 14:05: Valentin Mihăilă a avut o incursiune excelentă în careul lui Udinese. Românul a fentat, după care a fost luat pe sus de adversar. Arbitrul a dictat penalty, iar Kucka a dus scorul al 2-0 pentru Parma.

UPDATE 12:40: Au apărut echipele de start la Parma - Udinese. Valentin Mihăilă ete titular!

Valentin Mihăilă i-a impresionat pe italieni în etapa trecută. Românul intrat mai mereu de pe bancă, dar a avut evoluții solide de fiecare dată. Gervinho este într-o scădere drastică de formă, iar suporterii i-au cerut lui D’Aversa să-l titularizeze pe Valentin Mihăilă.

Ianis Hagi, tot mai aproape de titlu cu Rangers

Rangers își va continua campania de titlu împotriva lui Dundee United. Echipa lui Gerrad are 15 puncte peste Celtic, ocupanta locului secund.

Ianis Hagi a avut o prestație modestă în ultimul meci, cu Antwerp în Europa League. Românul are de luat o revanșă în fața fanilor de pe Ibrox.

Milan – Inter, derby-ul de titlu în Serie A

Milan și Inter sunt primele în Italia. Un singur punct le desparte pe cele două rivale, după 22 de etape. În tur, echipa lui Pioli s a impus cu 2-1, grație unei “duble” semnate de Zlatan Ibrahimovic.

Inter are trei victorii consecutive. În comparație, Milan a pierdut de două ori în ultimele patru etape și dă semne de slăbiciune în apărare. Echipa lui Conte, care are cel mia bun atac din Serie A, poate profita de asta.

Arsenal – City | Arteta își înfruntă profesorul

Mikel Arteta va fi față în față cu omul care l-a introdus pe calea antrenoratului, Pep Guardiola. Cei doi au colaborat la Manchester City, unde Arteta i-a fost secund lui Guardiola.

Arsenal e doar pe locul 10. De cealaltă parte, Manchester City e lider detașat și defilează în Premier League. În partida tur, Guardiola a câștigat cu 1-0 împotriva lui Arteta.