Ştim toate echipele de la EURO! Ungaria, calificare dramatică. Scoţia a detonat "bomba" în Serbia. Vezi toate grupele

De Mihai Ispas. Publicat pe 13.11.2020 la 00:15 Actualizat pe 13.11.2020 la 00:31

Macedonia de Nord, Ungaria, Slovacia şi Scoţia sunt ultimele patru echipe calificate la Euro. Acestea au reuşit să îşi asigure prezenţa la turneul final, pe ruta "ocolitoare", printr-o altă competiţie.

Ungaria, calificarea dramatică la EURO

• Ultimele patru echipe calificate la Campionatul European
  • Islanda a învins România, dar a pierdut dramatic la Budapesta

A fost dramatism total în finalele de play-off din Liga Naţiunilor. În minutul 87, trei dintre echipele oaspete conduceau cu 1-0. Gazdele au egalat pe toate terenurile! Ungaria a reuşit chiar să răstoarne scorul în faţa Islandei.

Irlanda de Nord-Slovacia şi Serbia-Scoţia au intrat în prelungiri. Slovacia a reuşit să se desprindă în minutul 110, în timp ce pe stadionul din Belgrad a fost nevoie de executarea loviturilor de departajare. Scoţia a reuşit marea surpriză şi s-a impus cu 5-4 la "loteria" penalty-urilor.

În prima partidă a zilei, singura care s-a jucat la o altă oră, Macedonia a câştigat cu 1-0 în Georgia. Fostul coleg al lui Cristi Chivu, alături de care a câştigat Liga Campionilor cu Inter Milano, Goran Pandev, în vârstă de 37 de ani, a marcat golul istoric. Macedonia de Nord s-a calificat în premieră la Euro. Jucătorii au declanşat sărbătoarea încă de conferinţa de presă.

Acestea sunt grupele complete pentru Euro.

Portugalia, Franţa şi Germania, în grupa de foc de la Euro

România va găzdui 4 meciuri pe Arena Naţională la EURO

România va găzdui numai puţin de 4 meciuri pe arena Naţională, deşi naţionala lui Rădoi a ratat calificarea.

Programul meciurilor de la Euro 2020 ce vor avea loc la Bucureşti

Ungaria - Islanda 2-1

Min. 90+5: Rezultat final! Ungaria se califică la Euro, după ce a fost condusă 88 de minute de Islanda.

Min. 90+2: Gol Ungaria! Dominik Szoboszlai a marcat în timpul suplimentar, chiar înainte de intrarea în prelungiri!

Min 88: Gol Ungaria, gazdele restabilesc egalitatea prin Loic Nego

Min. 11: Gol Islanda, 0-1, a marcat Gylfi Sigurdsson, cel care a reuşit ambele goluri împotriva României, în victoria din semifinale, scor 2-1

Min. 1: A început partida.

Irlanda de Nord - Slovacia 1-2

Scor final. Slovacia s-a calificat la Euro!

Minutul 110: Slovacia, aproape de calificare. Michal Duris a făcut 2-1 pentru oaspeţi!

Minutul 91: S-a terminat 1-1, în timpul regulamentar. Au început reprizele de prelungire.

Min 89: Gol Irlanda de Nord, autogol al lui Milan Skriniar

Min. 17: Gol Slovacia, a marcat Juraj Kucka

Serbia - Scoţia 1-1, (pen. 4-5)

Scoţia se califică dramatic, după 5-4 la loviturile de departajare!

Min. 90: Gol Serbia, a marcat Luka Jović

Min. 52: Gol Scoţia, a marcat Ryan Christie

Georgia - Macedonia de Nord 0-1

Min. 90: Ce performanţă! Macedonia de Nord s-a calificat în premieră la Campionatul European de fotbal.

Min. 56: Goran Pandev a înscris pentru Macedonia de Nord

România a visat la un duel decisiv în Ungaria, pentru calificarea la Euro 2020, turneul final care a fost amânat cu un an din cauza pandemiei de coronavirus. În locul tricolorilor, Islanda va juca la Budapesta.

Tot astăzi vor avea loc alte trei finale din play-off-ul Ligii Naţiunilor, ruta ocolitoare prin care se va finaliza tabloul participantelor de la Euro.

Cele patru finale de play-off din Liga Naţiunilor

România va fi printre gazdele Campionatului European şi va organiza patru meciuri. Grupa în care ar fi trebuit să ajungă naţionala pregătită de Rădoi este compusă din Olanda, Ucraina şi Austria, cărora li se va alătura învingătoarea dintre Ungaria şi Islanda.