PSG - Manchester City 1-2. "Cetăţenii" sunt cu un pas în finala Champions League, după ce au întors scorul în 7 minute. Starurile lui Guardiola au lăsat Parisul în beznă!

De Dragoş Vasile. Publicat pe 28.04.2021 la 23:55 Actualizat pe 29.04.2021 la 00:11

PSG şi Manchester City s-au întâlnit în manşa tur din semifinalele Ligii Campionilor. Partida a fost câştigată de formaţia lui Pep Guardiola cu scorul de 2-1.

Mahrez a marcat la Paris

Mahrez i-a adus victoria lui Manchester City

Profimediaimages

• PSG - Manchester City 1-2
  • Vedetele lui Guardiola, cu un pas în marea finală

Meci nebun la Paris! Neymar şi Mbappe au pierdut "examenul" în faţa maşinăriei de fotbal a lui Pep Guardiola. Francezii au trecut de la extaz la agonie, după ce au făcut o primă rperiză excelentă. Marquinhos a deschis scorul în minutul 15 din pasa lui Di Maria şi a mai bifat încă un gigant european pe listă, după ce în sferturi marcase şi împotriva lui Bayern.

La pauză s-a intrat cu scorul de 1-0. În repriza secundă, "cetăţenii" au avut 45 de minute perfecte în care au întors scorul. "Remontada" a fost reuşită în doar 7 minute. Kevin De Bruyne a readus speranţele în tabăra englezilor, după ce centrarea sa nu a fost oprită de nimeni. Peste doar câteva minute, Mahrez a marcat golul de 2-1 cu o execuţie fabuloasă din lovitură liberă, prin zid.

PSG - Manchester City 1-2

Min. 90: Final de meci la Paris! Manchester City a câştigat cu 1-0.

Min. 78: Cartonaş roşu PSG! Gueye a fost eliminat după o intrare brutală la Gundogan.

Min. 71: GOOOL Manchester City! Mahrez a dus-o pe formaţia lui Pep Guardiola în avantaj cu o execuţie fabuloasă din lovitură liberă, prin zid.

VEZI AICI GOLUL LUI MAHREZ

Min. 64: GOOOL Kevin De Bruyne! Centrarea mijlocaşului belgian nu a fost atinsă de nimeni, iar mingea a intrat în poartă!

VEZI AICI GOLUL MIJLOCAŞULUI BELGIAN

Min. 60: Ocazie Manchester City! Foarfeca lui Kevin de Bruyne nu a găsit spaţiul porţii.

Min. 55: Ocazie PSG! Mbappe i-a pasat perfect lui Veratti în interiorul careului, însă italianul nu a reuşit să marcheze.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Pauză la Paris! PSG conduce cu 1-0.

Min. 42: Ocazie importantă pentru liderul din Premier League. Foden a scăpat singur în marginea careului, a şutat în forţă, dar a respins Navas!

Min. 15: GOOOL PSG! Marquinhos a deschis scorul şi a ajuns la cota 3 în actualul sezon de UCL. Reuşita căpitanului francezilor a venit din pasa decisivă a lui Di Maria.

VEZI AICI GOLUL REUŞIT DE CĂPITANUL LUI PSG

Min. 12: Ocazii mari PSG în doar un minut! Florenzi şi Neymar i-au dat mari bătăi de cap lui Ederson.

Min. 2: Neymar a trimis primul şut pe spaţiul porţii! Ederson nu are emoţii.

Min. 1: A început meciul!

PSG: Navas - Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Bakker - Gueye, Paredes - Veratti, Di Maria, Neymar – Mbappe

Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Stones, Cancelo - Rodri, Gundogan, De Bruyne - Mahrez, Silva, Foden

Update: Nebunie la Paris înaintea meciului cu Manchester City! Fanii francezi au făcut spectacol în timpul sosirii favoriţilor la stadion.

PSG e cu gândul la o nouă calificare în finala UCL. Sezonul trecut, francezii au pierdut în ultimul act cu Bayern, 0-1. După ce s-au răzbunat deja pe bavarezi în sferturile de finală, jucătorii lui Mauricio Pochettino vor să mai facă o "victimă". Campioana Franţei are 3 victorii consecutive în toate competiţiile. În aceste partide, Icardi a marcat 5 goluri, Mbappe a punctat de 4 ori, iar Neymar şi-a trecut numele pe lista marcatorilor o singură dată.

Manchester City vine la Paris după ce în weekend au cucerit Cupa Ligii Angliei în faţa lui Tottenham, scor 1-0. Maşinăria de fotbal a lui Guardiola este aproape campioană în Premier League şi visează la prima calificare din istoria clubului în finala UCL. Kevin De Bruyne şi Phil Foden sunt cei mai în formă jucători ai "cetăţenilor".