Meci nebun în Franța! PSG a avut 2-0, dar a fost învinsă de Monaco. Mbappe, “dublă”, Fabregas, repriză fabuloasă!

De Mihai Ispas. Publicat pe 21.11.2020 la 08:10 Actualizat pe 21.11.2020 la 08:40

PSG a fost învinsă cu 3-2 pe terenul lui AS Monaco, într-un meci din etapa a 11-a din campionatul Franței. În prima repriză, oaspeții au condus cu 2-0 și au avut două goluri anulate de VAR.

AS Monaco a învins PSG cu 3-2 în etapa a 11-a din Ligue 1, meci în care Kylian Mbappe a marcat două goluri

Lui Kylian Mbappe nu i-a venit să creadă că PSG a fost învinsă de Monaco, deşi a condus cu 2-0

profimediaimages

• Cesc Fabregas, omul partidei
  • Thomas Tuchel: “E foarte bizar să pierdem așa!”

PSG părea să obțină o victorie fără emoții pe terenul rivalei Monaco. Kylian Mbappe a marcat de două ori, iar alte două reușite au fost anulate după ce au fost consultate reluările video.

Cesc Fabregas, omul decisiv în Monaco-PSG 3-2

La pauză, gazdele l-au introdus pe teren pe mijlocaşul spaniol în vârstă de 33 de ani, Cesc Fabregas. Fostul jucător al lui Arsenal şi al Barcelonei a pasat la unul din golurile cu care Kevin Volland a restabilit egalitatea, iar în minutul 84 a adus victoria din penalty, după o fază la care PSG a rămas în zece jucători.

“Am sperat că, dacă marcăm un gol, presiunea va fi pe PSG. Știam că îi așteaptă un meci dificil, marți, cu Leipzig (n.r. în Liga Campionilor), așa că am sperat să fie mai puțin agresivi după pauză. Știu că pot face astfel de meciuri, am experiență, îmi cunosc calitățile și sunt liniștit”, a spus Cesc Fabregas după victoria cu PSG.

Thomas Tuchel: "Am încetat complet să mai jucăm fotbal"

Echipa din Paris a pierdut al treilea meci al sezonului în Ligue 1, dar a rămas pe primul loc, la patru puncte în fața lui Monaco.

“Trebuie să acceptăm criticile pentru că am încetat complet să mai jucăm fotbal. Întotdeauna e posibil să pierzi un meci, dar să pierzi într-un asemenea fel e foarte bizar. Cred că al treilea gol pe care l-am marcat a fost valabil”, a spus Tuchel, în L'Equipe.

De când clubul a fost preluat de şeicii din Qatar, PSG a mai cedat o singură dată un meci de campionat în care a avut avantaj de două goluri: 2-4 cu Bastia, pe 10 ianuarie 2015.

Kylian Mbappe, cifre fabuloase la PSG

Chiar dacă echipa sa a pierdut, Kylian Mbappe se poate mândri cu o performanță impresionantă. Atacantul în vârstă de 21 de ani a ajuns la 99 de goluri pentru PSG și a urcat pe locul al cincilea în topul celor mai buni marcatori din istoria clubului. Edinson Cavani conduce ierarhia cu 200 de reuşite.

Neymar a ratat meciurile Brazilei pentru că a acuzat probleme medicale, dar a intrat pe teren în Ligue 1. El a intrat în minutul 60 al meciului cu Monaco. "Va fi titular cu Leipzig", a anunţat la final antrenorul Thomas Tuchel.