Fotbal extern

Moment uluitor! Di Maria l-a scuipat pe Alvaro la câteva zile după ce s-a vindecat de Covid-19

De Antena Sport. Publicat pe 14.09.2020 la 13:14 Actualizat pe 14.09.2020 la 13:46

Moment şocant în Ligue 1! Angel Di Maria este acuzat că l-ar fi scuipat pe Alvaro, în timpul clasicului francez dintre PSG şi Olympique Marseille (0-1). Asta la numai câteva zile după ce argentinianul s-a vindecat de Covid-19.

Angel Di Maria

Angel Di Maria şi-ar fi scuipat un avdersar

Profimediaimages

• PSG - OM 0-1
  • Meciul a avut 5 cartonaşe roşii

Partida de pe Parc des Prices a fost una plină de durităţi şi gesturi regretabile. Unul dintre ele l-ar fi avut în prim-plan pe Di Maria, care e acuzat de Alvaro că l-a scuipat, la puţin timp după ce a scăpat e coronavirus.

Pe lângă faptul că regulamentul interzice scuipatul în timpul meciului, argentinianul l-ar fi luat la ţintă pe oponentul său. Camerele TV nu au reuşit să surprindă momentul. Dacă se adevereşte gestul, sud-americanul riscă o pedeapsă dură. Poate primi până la cinci etape de suspendare.

PSG - Marseille, final cu 5 eliminări

După o încăierare generală produsă în finalul meciului, Kurzawa şi Paredes (PSG), respectiv Amavi şi Benedetto au fost eliminaţi, în minutul 90+7. Neymar, revenit pe teren după ce a fost infectat cu Sars-CoV-2, a văzut şi el cartonaşul roşu, în minutul 90+9, după ce arbitrul a consultat VAR.

Brazilianul l-a aplaudat apoi ironic pe centralul Jerome Brisard, care a acordat alte 12 cartonaşe galbene, duminică.