Nicolae Stanciu nu a putut să o ajute pe Slavia Praga. Cehii au remizat cu Midtjylland. Toate rezultatele serii din play-off-ul Ligii!

De Iulian Focșăneanu. Publicat pe 22.09.2020 la 23:47 Actualizat pe 23.09.2020 la 00:27

Pas greşit făcut de Slavia Praga în manşa tur a play-off-ului UEFA Champions League. Cu Nicolae Stanciu titular, campioana Cehiei a remizat alb în meciul cu Midtjylland, de pe teren propriu.

Nicolae Stanciu

Nicolae Stanciu, fără gol cu Midtjylland

Profimediaimages

• Slavia Praga - Midtjylland 0-0
  • Mijlocaşul român, schimbat în prelungirile partidei
  • Singurul meci în care nu s-a marcat

Mijlocaşul român a avut două ocazii importante de a marca, dar şuturile lui nu au reuşit să-l învingă pe Hansen. Eroul grupării din Praga a fost chiar portarul Ondrej Kolar. Acesta a avut o intervenţie incredibilă în minutul 85, la execuţia lui Erik Sviatchenko.

Nicolae Stanciu, fără gol în disputa dintre Slavia Praga şi Midtjylland

Stanciu a fost schimbat în primul minut de prelungiri. Disputa s-a terminat fără goluri, iar Slavia nu mai are prima şansă la calificarea în grupele Ligii Campionilor. Danezii joacă meciul decisiv miercurea viitoare, pe teren propriu.

Într-un alt meci din play-off-ul Champions League, Maccabi Tel Aviv a părut a fi capabilă să furnizeze surpriza serii. Chiar dacă nu s-a putut baza pe 6 jucători, testaţi pozitiv cu Covid-19, gruparea din Israel a condus-o pe Salzburg. Biton l-a lobat superb pe portarul advers şi a deschis scorul în minutul 9.

Gazdele au condus la pauză, dar nu au putut menţine avantajul de pe tabelă. Szoboszlai a restabilit egalitatea din panalty, în minutul 49, iar la scurt timp distanţă a punctat şi Okugawa (57). Austriecii au câştigat cu 2-1 şi sunt mari favoriţi la îndeplinirea obiectivului.

A fost dramatism şi în Rusia, în meciul dintre Krasnodar şi PAOK. Fosta echipă a lui Răzvan Lucescu a ratat un penalty în minutul 7. Pelkas a executat slab, dar s-a revanşat după o jumătate de oră de joc. Mijlocaşul de 26 de ani a făcut 1-0 din pasa lui Zivkovic. Până la pauză, gazdele au restabilit egalitatea. Claesson (39) a marcat de la punctul cu var. Cabella (70) a reuşit chiar să întoarcă rezultatul, iar Krasnodar are prima şansă la calificare. Returul va fi săptămâna viitoare.