S-a relansat lupta la titlu în Serie A! Milan- Atalanta 0-3, Udinese – Inter 0-0. Șansă uriașă pentru Juventus și Cristiano Ronaldo

De Alex Ivan. Publicat pe 23.01.2021 la 21:35 Actualizat pe 23.01.2021 la 23:29

AC Milan și Inter au înregistrat rezultate negative în etapa cu numărul 19 din Serie A. Rossonerii au fost învinşi la scor de neprezentare cu Atalanta, chiar pe San Siro, pe când Inter a scos doar o remiză de pe terenul lui Udinese.

Milan

Milan - Atalanta 0-3, Udinese - Inter 0-0

profimediaimages

• Milan - Atalanta 0-3
  • Udinese - Inter 0-0

Zlatan Ibrahimovic a bifat meciul cu numărul 600 la nivel de club, însă nu a avut prea mult noroc în fața Atalantei. Rossonerii au avut un meci de coșmar cu revelația sezonului trecut de UEFA Champions League.

AC Milan – Atalanta 0-3. Înfrângere usturătoare pentru liderul din Serie A

Atalanta a deschis scorul în minutul 26, grație reușitei cu capul semnate de Romero. Oaspeții și-au dublat avantajul in minutul 53, când Ilicic a transformat un penalty pe care tot el l-a scos.

Duvan Zapata a închis tabela la 3-0 in minutul 77, iar Milan – Atalanta s-a încheiat 0-3. A fost al doilea eșec din acest sezon de Serie A pentru echipa antrenată de Stefano Pioli.

Josip Ilicic a contribuit la șapte goluri în șase meciuri disputate împotriva lui Milan. Acesta are patru reușite și trei assist-uri în fața “Diavolului Milanez”, victima sa preferată din Serie A. Mai mult, Robin Gosens este singurul jucător din top cinci campionate din Europa care a înregistrat cel puțin 15 goluri și cel puțin 15 pase decisive de la începutul sezonului 2017/18.

Udinese – Inter 0-0. Pas greșit făcut de elevii lui Antonio Conte

Inter nu a reușit să profite de înfrângerea dură a lui AC Milan. Formația antrenată de Antonio Conte a scos doar o remiză albă de terenul lui Udinese și a rămas la două puncte în urma rivalilor din oraș.

Inter avea o serie impresionantă de 21 de meciuri în care a reușit să înscrie. Nerazzurrii au eșuat în fața porții pentru prima dată din iulie 2020 până în prezent, când au scos tot o remiză albă, cu Fiorentina.

Rezultatele negative înregistrate de Milan și Inter reprezintă o șansă imensă pentru Juventus de a reduce din handicap. Formația pregătită de Andrea Pirlo va juca pe teren propriu cu Bologna, iar italienii scriu că Radu Drăgușin va fi pe teren din primul minut. Românul ar bifa astfel prima apariție ca titular în Serie A.

Juventus este pe locul șase, însă are două meciuri mai puțin disputate decât rivalele din Milano. Dacă formația lui Cristiano Ronaldo își va câștiga ambele restanțe, va veni la numai patru puncte în spatele liderului Milan.