”Să-și lege mâinile și să stea pe margine până devine cetățean turc!” Prima reacție după scandalul monstru făcut de Șumudică în Turcia

De Antena Sport. Publicat pe 28.11.2020 la 17:01 Actualizat pe 28.11.2020 la 17:09

Marius Șumudică a făcut un scandal monstru la finalul meciului dintre Gaziantep și Yeni Malatyaspor, scor 2-2. Antrenorul a fost eliminat după ce oaspeții au egalat în minutul 90+5.

Marius Șumudică, scandal cu arbitrul

Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

• Marius Șumudică, scandal monstru în Turcia
  • Antrenorul român a fost eliminat

Convins că adversarii au înscris din poziţie de ofsaid, antrenorul lui Gaziantep şi-a pierdut cumpătul. Reuşita a fost validată după ce s-a verificat sistemul VAR. Chiar şi aşa, Şumudică a protestat vehement.

Secundul lui Șumudică la Gaziantep, Gabriel Mărăgărit, i-a luat partea lui Șumudică după ce a fost eliminat de arbitru.

Am fost echipa care a pierdut două puncte, chiar dacă am jucat în 10 oameni, în repriza a doua. Am arătat că știm să suferim, însă vreau să comentez și un alt aspect. Antrenorul nostru nu a spus absolut nimic. Este pedepsit pentru orice mișcare pe care o face.

Antrenorul adversarilor a venit mereu spre banca noastră, dar nu a fost sancționat în niciun fel. Cred că antrenorul nostru trebuie să își lege mâinile și să stea pe margine până când va deveni cetățean turc, pentru că altfel nu are cum. La cel mai mic gest sau vorbă este pedepsit imediat", a spus Gabriel Mărgărit, potrivit fanatik.com.tr.

Video cu momentul în care Șumudică este eliminat

Gaziantep a condus cu 1-0 la pauză, graţie golului marcat de Mirallas. În prelungirile primei reprize, Alex Maxim, Ozer şi Ceylan au primit cartonaş galben. Ceylan a şi fost eliminat, la trei minute după pauză. Nici Toşca nu a scăpat şi a fost avertizat de arbitru.

Yeni Malatyaspor a restabilit egalitatea, dar echipa lui Şumudică a avut puterea să treacă din nou în avantaj. Topalli a făcut însă 2-2, după o fază extrem de controversată.

Chiar dacă a pierdut două puncte, Gaziantep şi-a continuat invincibilitatea. A ajuns la nouă meciuri la rând fără eşec, cea mai lungă serie de invincibilitate din cariera lui Şumudică.