Surpriză uriașă în Bundesliga! Bayern Munchen s-a făcut de râs cu Gladbach, după ce a condus cu 2-0. Ce s-a întâmplat

De Antena Sport. Publicat pe 08.01.2021 la 23:32 Actualizat pe 09.01.2021 la 00:10

Bayern Munchen a pierdut cu Borussia Monchengladbach, scor 2-3, în etapa cu numărul 15 din Bundesliga. Elevii lui Hansi Flick au condus cu 2-0 pe Borussia-PARK, însă gazdele au reușit o răsturnare de scor remarcabilă.

Bayern Munchen

Bayern Munchen, învinsă surprinzător de Borussia Monchengladbach

Profimediaimages

• Bayern Munchen, înfrângere surprinzătoare în Bundesliga
  • Bavarezii au condus cu 2-0

Bayern Munchen a deschis scorul prin Robert Lewandowski, care a transformat un penalty la jumătatea primei reprize. În minutul 26, bavarezii și-au dublat avantajul grație reușitei lui Leon Goretzka.

Bayern Munchen, înfrângere surprinzătoare cu Monchengladbach

După debutul fulminat, elevii lui Flick au lăsat garda jos. Jonas Hofmann a realizat dubla înainte de pauză, iar cele două echipe au intrat la cabine la egalitate.

Gladbach a dat lovitura în repriza secundă. Florian Neuhas a finalizat excelent de la marginea careului, după o eroare în defensiva oaspeților comisă de Niklas Sule.

A fost a doua înfrângere a sezonului pentru Bayern Munchen, care riscă să fie detronată de pe prima poziție în Bundesliga de către RB Leipzig. Formația lui Julian Nagelsmann se va duela cu Borussia Dortmund în derby-ul acestei runde.

Monchengladbach, "nașul" lui Bayern Munchen

Bayern a suferit 22 de înfrângeri împotriva Borussiei Monchengladbach de-a lungul istoriei, mai multe decât în fața oricărei alte echipe din Bundesliga. Mai mult, bavarezii au câștigat doar un sfert din meciurile dispute pe Borussia-PARK.

În ultimele trei sezoane de Bundesliga, Gladbach a câștigat de fiecare dată primul meciul din partida tur împotriva lui Bayern. Grație victoriei de astăzi, elevii lui Marco Rose s-au apropiat la un singur punct de locurile de UEFA Champions League.

Borussia Monchengladbach a reacționat pe Twitter dupa victoria cu Bayern Munchen. "Când Bayern continuă să câștige după ce este condusă", s-au amuzat cei de la Gladbach.

Lewandowski, primul jucător din campionatele de top care atinge 20 de goluri

Deși Bayern a pierdut, Lewandowski are și un motiv de bucurie. Polonezul a devenit primul jucător din primele 5 campionate ale Europei care atinge borna de 20 de goluri înscrise în acest sezon.

Pe lângă cele 20 de goluri din Bundesliga, atacantul lui Bayern și-a mai trecut în cont și trei reușite în Champions League. În stagiunea precedentă, el a marcat un număr incredibil de 55 de goluri în 47 de meciuri disputate în toate competițiile.