VIDEO | Un jucător a fost luat pe sus în careu, dar Istvan Kovacs a închis ochii! Scandal uriaș pentru arbitrul român în Europa League

De Alex Ivan. Publicat pe 18.02.2021 la 22:24 Actualizat pe 18.02.2021 la 23:59

Istvan Kovacs a fost arbitru de centru în Braga - Roma 0-2, din "16-imile" Europa League. Românul și-a pus fanii portughezi în cap după o decizie mai mult decât controversată. Ovidiu Haţegan a fost al patrulea oficial.

Istvan Kovacs

Scandal pentru Istvan Kovacs

profimediaimages

• Istvan Kovacs a arbitrat Braga - Roma 0-2
  • Scandal pentru arbitrul român

Faza cu pricina s-a petrecut în minutul 50 al meciului, la 1-0 în favoarea Romei. Sporar a fost faultat clar de Ibanez în interiorul suprafeței de pedeapsă. El a fost lovit în plin de adversarul care nu a avut nicio treabă cu mingea.

Istvan Kovacs, scandal uriaș după Braga - Roma 0-2

Arbitrul românul a refuzat să dicteze lovitură de la 11 m, în ciuda protestelor venite de pe baca celor de la Braga.

CLICK AICI SĂ VEZI FAZA CARE I-A ÎNFURIAT PE PORTUGHEZI

Spre disperarea gazdelor, oamenii din camera VAR nu l-au semnalat pe Istvan Kovacs. Roma avea să mai înscrie o dată până la final.

Portughezii au jucat aproape o repriză în 10 oameni, după ce Esgaio a văzut al doile acartonaș galben în minutul 54. Roma a avut un gol anulat de VAR pe motiv de ofsaid în minutul 63.

S-a terminat 2-0 în favoarea italienilor, care pornesc cu prima șansă în returul de pe Olimpico. Partida va avea loc peste o săptămână, pe 25 februarie.

Al patrulea oficial a fost Ovidiu Haţegan, care s-a aflat la prima delegare după scandalul uriaş de la PSG-Başakşehir.

Istvan Kovacs, acuzații grave în Liga 1

Kovacs stârnește și mai multe controverse pe plan intern. Mihai Stoica a avut cuvinte dure la adresa arbitrului de 36 de ani.

"La Istvan Kovacs nu te aștepți neapărat să facă prostii, dar aroganța lui îl face să pară intangibil. M-aș mira să inventeze Benga, despre care am auzit că e foarte credincios, ce a spus despre el. Știe cineva că Istvan Kovacs stă de ani de zile la Cluj, deși el figurează pe listă ca arbitru din Carei?”, a spus Mihai Stoica.

Istvan Kovacs a arbitrat 20 de partide în acest sezon, în toate competițiile. În total, el a acordat 104 cartonașe galbene, de trei ori l-a arătat și pe al doilea, iar în trei rânduri a dat roșu direct. Kovacs a dictat și 7 penalty-uri.