Young Boys - CFR Cluj 2-1. Meci nebun în Elveţia! CFR a condus, dar a luat gol în minutele 93 şi 96! Trei cartonaşe roşii

De Antena Sport. Publicat pe 10.12.2020 la 19:00 Actualizat pe 10.12.2020 la 21:59

CFR Cluj a părăsit Europa League la capătul unui meci nebun. Campioana României a condus în Elveţia, dar a primit două goluri după minutul 90.

Young Boys - CFR Cluj

Young Boys - CFR Cluj, finala pentru şaisprezecimile Europa League

ProfimediaImages

• Young Boys - CFR Cluj 2-1
  • AS.RO LIVE va debuta vineri, de la 10:30! Legenda Stelei, Marius Lăcătuş, va fi primul invitat. Emisiunea va fi în direct pe site-ul www.as.ro

CFR Cluj era calificată după golul lui Debeljuh, din minutul 84. Young Boys a revenit pe final. A primit uşor un penalty în minutul 90. Iar în al şaselea minut de prelungire a stabilit scorul final: 2-1.

Tot trei au fost şi cartonaşele roşii. Bălgrădean şi Djokovic au fost eliminaţi de la CFR, iar Nsmane, de la gazde. Toate deciziile au venit după minutul 90.

CFR termină grupa pe locul al treilea, cu cinci puncte. A învins-o pe CSKA în primul meci. Restul punctelor vin din remizele cu Young Boys, din tur, şi din returul cu CSKA.

Young Boys - CFR Cluj LIVE TEXT

Se termină meciul din Elveţia, iar CFR părăseşte dramatic Europa League.

Min. 98: Djokovic este eliminat de la CFR, al treilea cartonaş roşu al meciului.

Min. 96: GOOL Young Boys. Gaudino face 2-1 pentru elveţieni

Min. 95: Nsame este eliminat de la gazde.

Min. 93: GOOL Young Boys! Nsame înscrie din penalty.

Min. 90: Penalty pentru Young Boys. Bălgrăden este eliminat! A boxat mingea, dar a lovit un adversar. "Pentru reacţie", i-a explicat arbitrul lui Bălgrădean motivul eliminării.

Min. 84: GOOOL CFR! Debeljuh o duce pe CFR aproape de primăvara europeană pentru al doilea an la rând.

Min. 75: Ocazie mare pentru gazde. Elia a trimis cu capul puţin pe lângă poartă.

Min. 74: Iese Păun, la trei minute după ce a văzut cartonaşul galben. Intră Debeljuh.

Min. 63: Dublă ocazie CFR Cluj! Camora şi Pereira, aproape de gol!

Min. 58: Bălgrădean iese greşit din poartă, dar Manea respinge excelent.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45: Se termină prima repriză: 0-0.

Min. 43: Rondon ratează a treia ocazie în prima repriză! A şutat printre picioarele portarului, din colţului careului mic, dar goalkeeperul gazdelor a agăţat mingea cu mâna.

Min. 41: Ocazie CFR! Rondon a scăpat singur spre poartă. A fost ajuns de un adversar şi a şutat slab de la marginea careului.

Min. 34: Ocazie CFR! Rondon trece puţin pe lângă minge la centrarea excelentă a lui Pereira.

Min. 26: Încă o ocazie la poarta lui CFR. Sulejmani încearcă să înscrie cu călcâiul din centrul careului!

Min. 24: Prima ocazie importantă îi aparţine lui Young Boys Berna. Bălgrădean a prins o centrare periculoasă în careul lui CFR.

Min. 15: Nicio echipă nu şi-a creat ocazii clare de a marca. Elveţienii sunt mulţumiţi cu egalul care le aduce calificarea.

Min. 1: Meciul a început, după un moment de reculegere ţinut pentru fostul mare fotbalist al Italiei, Paolo Rossi.

UPDATE 19:10: CFR Cluj va înfrunta vremea rea şi gazonul sintetic la meciul din Elveţia

Calculele sunt simple pentru CFR, în Grupa A, una câştigată de AS Roma. Campioana României are nevoie de o victorie cu Young Boys pentru a prinde primăvara europeană. Orice alt rezultat îi duce pe elveţieni mai departe.

Edi Iordănescu, debut cu dreptul la CFR

Edi Iordănescu l-a înlocuit pe Dan Petrescu pe banca ardelenilor şi a debutat cu o victorie, 2-0 la Iaşi. El speră la a doua calificare la rând în primăvara europeană.

"Chiar dacă nu îmi place să recunosc, cataloghez echipa gazdă ca şi favorită. Echipa gazdă are două şanse din trei, pe noi doar victoria ne duce mai departe. Young Boys domină campionatul fără înfrângere.

Performanţa principală a fost calificarea în grupă. Acum e un nou pas pe care îl dorim pentru club şi pentru noi individual. Cred că avem suficientă calitate şi caracter pentru a pune o replică bună şi a fi o echipă competitivă care să producă un rezultat pe masură", a spus antrenroul lui CFR Cluj, la conferinţa de presă din Elveţia.

Young Boys - CFR Cluj LIVE TEXT | Echipele de start

Young Boys (4-4-2): Von Ballmoos - Hefti, Burgy, Lefort, Garcia - Ngameleu, Aebische, Rieder, Sulejmani - Mambimbi, Nsame

Antrenor: Gerardo Seoane

CFR Cluj (4-2-3-1): Bălgrădean - Manea, Burcă, Vinicius, Camora - Djokovic, Hoban - Deac, Păun, Pereira - Rondon

Antrenor: Edward Iordănescu

Meciul dintre Young Boys şi CFR Cluj se dispută azi, de la ora 19:55, şi poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe as.ro.

În articolul
Young Boys - CFR Cluj LIVE TEXT (19:55). Totul pentru victoria care îi duce pe campioni în şaisprezecimile Europa League