Academica Clinceni - Poli Iași 2-1. Revenire uluitoare a gazdelor! Markovic a adus victoria în minutul 88. Platini, gol de generic pentru moldoveni

De Alex Ivan. Publicat pe 02.04.2021 la 19:20 Actualizat pe 02.04.2021 la 19:38

Academica Clinceni - Poli Iași, din etapa a 29-a din Liga 1, s-a terminat cu victoria gazdelor cu 2-1. Ambele reuşite ale echipei antrenate de Ilie Poenaru au venit în repriza a doua. Markovic a dat golul decisiv în minutulo 88.

Academica Clinceni

Academica Clinceni - Poli Iași

SportPictures / Florin Cristescu / Sport Pictures via Hepta

• Academica Clinceni - Poli Iași 2-1
  • Ilfovenii, revenire impresionantă

După acest rezultat, Poli Iași rămâne ultima în Liga 1. Ieșenii au 10 înfrâgeri în ultimele 12 etape. De cealaltă parte, Clinceni are șanse mari să joace în play-off. Echipa lui Poenaru a urcat pe poziția a 5-a, la patru puncte peste FC Argeș, prima echipă în afara play-off-ului.

LIVE SCORE Academica Clinceni - Poli Iași 2-1

Finalul meciului

Min 88: Goool Academica Clinceni, 2-1! Jovan Markovic a marcat al doilea gol al gazdelor.

Min 54: Goool Academica Clinceni, 1-1! Andrei Cordea a adus egalarea pentru gazde.

Min. 18: Goool Iaşi, 0-1! Platini a marcat pentru oaspeţi cu un şut în forţă, care s-a oprit sub transversală, de la marginea careului.

Min 1: A început meciul. Poli Iași a ajuns la stadion cu numai o oră înainte de startul partidei. Ieșenii au parcurs un drum lung cu autocarul și s-au lovit de traficul infernal din București.

CLINCENI: Vâlceanu - Pashov, Gardoş, Bilali, Dobrescu - Cordea, Cascini, Cebotaru, Longher - Chunchucov, Rusescu
ANTRENOR: Ilie Poenaru

POLI IAȘI: Brănescu - Onea, Popa, Baxevanos, Bușu - Passaglia, De Iriondo - Vanzo, Platini, Stan - Djuranovic
ANTRENOR: Nicolo Napoli

Academica Clinceni este pe locul al 6-lea înaintea acestei partide, ultimul care asigură prezența în play-off. FC Argeș, următoarea clasată, stă la pândă, la un singur punct în spatele ilfovenilor.

Clinceni este fără victorie de șase etape, perioadă în care a înregistrat cinci remize și o înfrângere. Ultimul succes al elevilor lui Poenaru a fost împotriva FCSB-ului, pe 7 februarie.

Academica Clinceni - Poli Iași, în etapa a 29-a din Liga 1

De cealaltă parte, Poli Iași este ultima în Liga 1. Ieșeniii au cea mai slabă defensivă, cu 61 de goluri încasate în 27 de meciuri.

Cu toate acestea, elevii lui Nicolo Napoli sunt pe cai mari. Poli Iași a învins-o cu 1-0 pe Dinamo înainte de pauza internațională, prima victorie a moldovenilor după 11 etape.

A fost 0-0 între Poli Iași și Academica Clinceni în partida tur. Iașiul nu i-a mai învins pe ilfoveni din iulie 2019.