Fotbal intern

Adrian Petre, sfătuit de o legendă a roş-albaştrilor să îşi caute echipă. "Îi va fi greu să-şi revină la FCSB. Să plece!"

De Iulian Focșăneanu. Publicat pe 26.07.2020 la 10:48 Actualizat pe 26.07.2020 la 10:53

Adrian Petre are tot mai puţine şanse de a se impune la FCSB. Chiar dacă a fost titular în ultimele două meciuri din campionat, atacantul pentru care Gigi Becali a plătit 500.000 de euro a fost schimbat de fiecare dată la pauză.

Adrian Petre

Adrian Petre are viaţă grea la FCSB

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

• Adrian Petre este de cinci luni la FCSB
  • A fost schimbat la pauza meciului cu Gaz Metan Mediaş

Helmut Duckadam este convins că vârful de 22 de ani trebuie să îşi caute echipă. În caz contrar, va fi o rezervă de lux a roş-albaştrilor.

Adrian Petre, sfătuit de Helmut Duckadam să plece de la FCSB

Petre a avut opt apariţii în Liga 1 şi a înscris un singur gol. A stat pe teren, în medie, 43 de minute pe meci.

"El a avut o mare neşansă. A avut câteva oportunităţi de a marca, nişte ocazii foarte clare, dar nu le-a fructificat. Va fi foarte greu ca Petre să-şi revină la FCSB. Dacă are oportunitatea să plece, să o facă. Altfel, îi va fi foarte greu", a reacţionat Helmut Duckadam la PRO X.

Toni Petrea a explicat de ce a decis să îl schimbe pe Adrian Petre la pauza meciului dintre Gaz Metan şi FCSB.

"Pe Adi l-am simţit un pic cam obosit, a făcut o risipă mare de efort, şi în Cupă, şi acum, şi de asta l-am schimbat. Să nu riscăm o accidentare.

Am avut discuţii cu el, încercăm să găsim cele mai bune soluţii şi cea mai bună poziţie pentru el în teren", a declarat Toni Petrea la finalul meciului.

Adrian Petre a semnat cu FCSB la jumătatea lunii februarie. Cota lui de piaţă a scăzut la 1.1 milioane de euro, conform Transfermarkt. Anul trecut s-a remarcat la naţionala de tineret a României. I-a ajutat pe micii tricolori să ajungă în semifinalele Campionatului European.