AS Roma - CFR Cluj 5-0. Petrescu, umilit pe Olimpico! Ardelenii au suferit cea mai drastică înfrângere din istorie, în Europa

De Antena Sport. Publicat pe 05.11.2020 la 21:21 Actualizat pe 05.11.2020 la 21:59

AS Roma - CFR Cluj 5-0. Echipa lui Dan Petrescu a fost umilită pe Olimpico. Ardelenii au suferit cea mai drastică înfrângere din meciurile disputate în Europa.

petrescu

Dan Petrescu este antrenorul celor de la CFR

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

• AS Roma - CFR Cluj 5-0
  • Ardelenii nu au făcut față tăvălugului roman

Coșmarul ardelenilor a început chiar în minutul 1, când Mkhitaryan a deschis scorul. Ibanez a majorat diferența în minutul 24, pentru ca Mayoral să ducă scorul la 3-0, în minutul 34.

La pauză a fost 3-0, iar în repriza secundă, italienii au luat piciorul de pe accelerație. Ardelenii au cerut penalty în minutul 78, dar centralul a lăsat jocul să continue.

Mayoral a făcut dubla în minutul 84, iar Pedro a închis tabela în minutul 89.

Vezi AICI golurile marcate în meciul dintre AS Roma și CFR.

AS Roma - CFR Cluj 5-0

Min. 93: Final de meci pe Olimpico.

Min. 89: Goool Roma! Pedro își trece și el numele pe lista marcatorilor.

Min. 84: Goool Roma! Mayoral face dubla și duce scorul la 4-0.

Min. 78: Ardelenii cer penalty după un duel între Pellegrini și Carnat, dar centralul a lăsat jocul să continue.

Min. 73: Ocazie pentru CFR! Carnat trece pe lângă gol.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză.

Min. 34: Goool Roma! Mayoral mărește diferența pentru romani.

Min. 24: Goool Roma! Ardelenii primesc gol la faza imediat următoare de la Ibanez.

Min. 23: Ocazie pentru CFR! Hoban șutează bine din interiorul careului, dar portarul romanilor respinge.

Min. 20: Ocazie pentru CFR. Itu ratează prima șansă a ardelenilor. Acesta trimite slab de la marginea carelui de 16 metri.

Min. 1: Goool AS Roma! Mkhitaryan a deschis scorul în startul meciului.

Min. 1: A început meciul.

AS Roma - CFR Cluj: Echipele de start

AS Roma: Pau López - Fazio, Ibanez, Kumbulla, - Bruno Peres, Cristante, Vertout, Spinazzola - Villar, Mkhitaryan, Borja Mayoral

Rezerve: Boer, Mirante, Karsdorp, Juan Jesus, Smalling, Pellegrini, Dzeko, Pedro, Zalewski, Milanese, Tripi

Antrenor: Paulo Fonseca

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Manea, Ciobotariu, Camora - Itu, Hoban, Djokovic - Rondon, Debeljuh, Deac

Rezerve: Sandomierski, Păun, Pereira, Latovlevici, Joca, Cârnaț

Antrenor: Dan Petrescu

Știrea inițială.

Dan Petrescu are numai un fundaş central de meserie în lot pentru meciul cu Roma. Este vorba de tânărul Denis Ciobotariu. Cestor şi Vinicius sunt accidentaţi, în timp ce Burcă este infectat cu Covid-19.

Înaintea partidei cu Roma, Dan Petrescu a făcut haz de necaz de situaţia în care se află. A cerut întăriri chiar de la adversari.

"Ţinând cont că Roma are 6 fundaşi, nu ne dă şi nouă doi? Că ei au şase fundaşi centrali în lot. Avem 7 jucători absenţi, cum să pregătesc meciul, spuneţi-mi şi mie. Nu am avut timp să îl pregatim cum voiam", a spus Dan Petrescu.

AS Roma - CFR Cluj LIVE TEXT | Primă specială promisă de Dan Petrescu

Dan Petrescu le-a promis o primă inedită jucătorilor săi. Cine va marca două goluri în poarta Romei va primi din partea "Bursucului" o pizza. În 2009, CFR Cluj reuşea o victorie de senzaţie pe terenul celor de la Roma.

"Cine dă două goluri mâine, primeşte o pizza de la mine. Ei sunt clar favoriţi. Cred că numai un miracol, chiar un miracol ar face ca CFR să scoată ceva pozitiv mâine. Chiar dacă pierdem, nu e ceva tragic. Să înţeleagă că dacă au pierdut cu Roma, nu are de ce să le fie ruşine", a mai spus Dan Petrescu.

AS Roma - CFR Cluj LIVE TEXT | Dan Petrescu, aproape de a pleca de la campioană

Înfrângerea cu Gaz Metan (1-2) l-a făcut pe Dan Petrescu să aibă o adevărată criză de nervi. După ce a pus tunurile pe arbitraj, acesta a anunţat că vrea să plece, dând vina şi pe anumite probleme din cadrul clubului. Ulterior, Petrescu şi-a nuanţat discursul.

"După meciul cu Mediaş am fost foarte nervos la ce am văzut pe teren. Nu am avut echipa pe care o voiam pe teren. În al doilea rând, felul cum am fost arbitraţi. Pe fondul nervilor, am zis că am nevoie de o pauză. Asta e realitatea. Am nevoie de o pauză. E prima dată de când sunt în fotbal când zic asta pentru că s-au adunat prea multe. CFR, câştigând trei campionate la rând, cred că sunt foarte mulţi care nu îşi mai doresc să câştige campionatul.

Această presiune care este pe noi, pe ambele fronturi, m-a făcut să declar ce am declarat şi nu regret asta. Chiar am nevoie de o pauză. M-am gândit după meciul cu FC Argeş să îmi iau o pauză de 5-6 zile şi să mă gândesc ce-i mai bine pentru mine şi pentru clubul CFR. Am un contract încă un an şi jumătate şi sper să îl duc până la capăt. Pauza va fi doar după meciul cu FC Argeş, pentru că, în momentul de faţă, atât de multe probleme la mine încât nu ar fi foarte corect să îmi iau pauza înainte", a mai spus Dan Petrescu.

AS Roma - CFR Cluj LIVE TEXT - echipele probabile

AS Roma: Lopez - Fazio, Kumbulla, Jesus - Peres, Villar, Cristante, Spinazzola - Pellegrini, Mkhitaryan - Mayoral

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Manea, Ciobotariu, Camora - Deac, Hoban, Djokovic - Păun, Debeljuh, Rondon