Dinamo nu se regăsește! Contra a răbufnit și anunță măsuri: ”Nu putem continua așa!” Cum va pregăti derby-ul cu FCSB și mesajul pentru acționari
De Silviu Corneanu. Publicat pe 28.09.2020 la 23:39 Actualizat pe 29.09.2020 la 00:53
Cosmin Contra nu reușește să scoată echipa la liman. Dinamo are un singur succes în acest sezon de Liga 1, iar antrenorul ”câinilor” anunță măsuri drastice dacă lucrurile vor continua așa.
- Dinamo - UTA 0-1
- Dinamo are un singur succes în acest sezon de Liga 1
- Contra își bagă jucătorii în ședință
Dinamo a pierdut cu UTA, pe teren propriu, iar Contra și-a certat jucătorii. Antrenorul a anunțat că va avea o discuție cu aceștia pentru că au tratat cu lejeritate meciul și s-au crezut învingători înainte.
Contra: ”Este o palmă dată jucătorilor”
”Felicitări celor de la UTA! Dacă nu tratezi fotbalul cu seriozitate și intri relaxat pe teren și permiți anumite lucruri unei echipe mici ca UTA, asta se întâmplă. Nu am avut seriozitatea de a trata cum trebuie fazele din ultimii 20 de metri. Am crezut că vom intra pe teren și vom defila cu UTA.
Este o palmă dată jucătorilor. Vom stabili anumite lucruri, pentru că nu putem să continuăm așa. Este și vina mea pentru că nu am ajuns la jucători, le-am spus să nu ne credem câștigători înaintea meciului. Jucătorii s-au relaxat, nu s-au românizat. Au crezut că intrăm pe teren și câștigăm cu tricoul pe noi”, a declarat Cosmin Contra la finalul meciului.
FCSB - Dinamo, sâmbătă, ora 21:00, live text pe AS.ro
Pentru Dinamo urmează derby-ul cu FCSB, dar Contra nu este îngrijorat, deși are doar un singur succes pe banca ”câinilor”. ”Guriță” este convins că jucătorii se vor motiva singuri pentru un ”El Clasico” de România.
”La un derby nu mai este nevoie de motivare. Nu trebuie să-i motivez foarte mult pentru meciul cu FCSB. Sper să arătăm altfel în derby”, a mai spus Contra.
Contra, mesaj pentru conducerea lui Dinamo
”Nu au de ce să fie disperați acționarii. Grupul e puternic, dar mai avem mult de lucru. S-au văzut lucrurile pe care le avem de îmbunătățit”, este mesajul lui Contra pentru conducerea clubului.
Contra a explicat de ce a renunțat la Diego Capel
”Dacă venea acum trei săptămâni, altfel erau datele problemei. La antrenamente nu a arătat rău. Dacă venea atunci, altele erau datele problemei. Acum nu cred că mai avea loc în echipă”, a anunțat Contra.