Botoșani - UTA 2-3. Ce nebunie de meci! Arădenii sunt pe loc de play-off. Croitoru a turbat în tribună

De Silviu Corneanu. Publicat pe 31.10.2020 la 18:51 Actualizat pe 31.10.2020 la 21:13

FC Botoșani și UTA au făcut spectacol în etapa a 9-a din Liga 1. Arădenii s-au impus cu 3-2, după un meci nebun. Trimis în tribună în repriza secundă, Croitoru a fost ca un leu în cușcă.

croitoru-botosani

Marius Croitoru este antrenorul celor de la Botoşani

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

• Botoșani - UTA 2-3
  • Arădenii sunt surpriza campionatului

Arădenii sunt surpriza campionatului fiind pe locul 5 în Liga 1, cu 14 puncte după 9 runde.

UTA a deschis scorul rapid prin Morar, în minutul 4. Botoșenenii au întors rezultatul în doar 5 minute, prin două lovituri de la 11 metri. Keyta și Florescu au marcat în 27 și 32.

Erico a egalat pentru UTA în minutul 48, iar golul victoriei a fost marcat de Morar în minutul 71.

Botoșani - UTA 2-3

Min. 94: Final de meci.

Min. 71: Goool UTA! Morar marchează superb din lovitură liberă, iar Croitoru a turbat în tribune. Morar a marcat în genul lui Ilie Dumitrescu cu Argentina.

Min. 48: Goool UTA! Erico egalează în startul reprizei secunde cu o lovitură de cap. Gazdele au reclamat offside, iar Croitoru a fost trimis în tribune.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: Pauză.

Min. 32: Goool Botoșani! Florescu își aduce echipa în avantaj după un nou penalty acordat de central.

Min. 27: Goool Botoșani! Keyta marchează dintr-un penalty.

Min. 4: Goool UTA! Morar deschide scorul după un contraatac rapid al echipei sale. Acesta nu mai marcase de 3 ani și jumătate.

Min. 1: A început meciul.

Botoșani - UTA: Echipele de start

FC Botoșani (4-2-3-1): Pap - Braun, Chindriș, Țigănașu, Holzmann - Rodriguez, Florescu - Caia, Ongenda, Keyta - Roman

Rezerve: Hankic, Șeroni, Plămadă, D. Croitoru, Tîrcoveanu, E. Papa, R. Fili, S. Camara, Toutouh

Antrenor: Marius Croitoru

UTA (4-4-2): Iacob - Bustea, Albu, Benga, Rrumbullaku - Ursu, N. Roșu, D. Isac,, D. Rusu - C. Rus, V. Morar

Rezerve: Erico, C. Popescu, M. Klapan, A. Oroian, D. Tescan, Buhăcianu, Alex Ioniță I, H. Moldovan

Antrenor: Laszlo Balint

Meciul va fi condus la centru de Horațiu Feșnic. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Sebastian Gheorghe și Adrian Vornicu.

Știrea inițială.

Dacă pentru Botoșani este un lucru normal să se lupte la play-off, cei de la UTA par a fi surpriza campionatului. Arădenii se află pe 7, la egalitate cu adversarii de astăzi, care sunt pe 6. Ambele formații au câte 11 puncte.

Botoșani - UTA: Echipele probabile

FC Botoșani (4-3-3): 1. Pap - 5. Plămadă, 6. Chindriș, 32. Șeroni, 30. Țigănașu - 21. D. Croitoru, 27. Ed. Florescu, 26. Ongenda - 11. M. Roman, 7. Keyta, 28. Fili

UTA (4-4-2): 93. F. Iacob - 25. Pleașcă, 6. A. Albu, 4. Benga, 20. Roumpoulaku - 10. Miculescu, 23. N. Roșu, 98. Isac, 86. D. Rusu - 19. C. Rus, 77. V. Morar