Sepsi a urcat pe locul 4! A învins-o dramatic pe Chindia cu 2-1. Grozavu: ”De noi nu prea se vorbește, dar e mai bine așa”

De Silviu Corneanu. Publicat pe 23.11.2020 la 17:16 Actualizat pe 23.11.2020 la 20:21

Sepsi a învins-o cu 2-1 pe Chindia și a urcat pe locul al 4-lea în campionat, la egalitate de puncte cu Academica Clinceni. Oaspeții au fost conduși cu 1-0, dar au revenit după pauză. ”De echipa asta nu prea se vorbește”, a spus Leo Grozavu la final.

chindia-sepsi

Fază din meciul Chindia - Sepsi

SportPictures via Hepta

• Chindia - Sepsi, 1-2
  • Sepsi a fost condusă, dar a revenit după pauză

Sepsi a fost condusă cu 1-0, dar a revenit spectaculos. Doi jucători intrați după pauză, Aganovic și Achahbar, au decis soarta partidei într-un interval de doar 9 minute.

Antrenorul lui Sepsi, Leo Grozavu, spune că nu se gândește la play-off, deși echipa sa a urcat pe locul al patrulea, la egalitate cu Academica Clinceni.

”Prima repriză a fost haotică, dar e bine ca am reacționat după pauză. Să nu ne grăbim să vorbim despre play-off.

Suntem o echipă la care s-au făcut investiții normale, la noi e stabilitate, avem liniște. În rest, suntem o echipă normală de care nu se vorbește prea mult și poate că e mai bine așa”, a spus antrenorul lui Sepsi la Digi Sport.

Emil Săndoi: ”Am primit gol cu nouă jucători în suprafața de pedeapsă!”

Antrenorul gazdelor de la Chindia, care au fost nevoite să joace însă la Giurgiu, Emil Săndoi, a rămas uluit de gafele jucătorilor săi, dar a lăudat-o pe Sepsi.

”Au o echipă foarte bună, cu jucători cu experiență. Și au o bancă foarte bună! Am suferit in multe momente, trebuie să recunosc. Am primit gol cu nouă jucători în suprafața de pedeapsă, e inadmisibil! A câștigat echipa mai bună”, a declarat Emil Săndoi.

Înaintea partidei, Chindia a fost lovită de noul coronavirus, SARS-CoV-2, cu care s-au infectat doi jucători și doi membri ai staff-ului.

LIVE SCORE Chindia Târgoviște - Sepsi

Min. 90 FINAL DE MECI. Sepsi s-a impus cu 2-1

Min. 77: GOOOLLL SEPSI! Gruparea din Sfântu Gheorghe a întors scorul. Anass Achahbar a marcat cu un șut de la aproximativ 22 de metri. A plasat perfect mingea, lângă bara din dreapta a lui Aioani. Pentru Sepsi au marcat doi jucători intrați după pauză.

Min. 69: GOOOLLL SEPSI! Adnad Aganovic a restabilit egalitatea cu primul gol stagional. Croatul a șutat din prima și l-a surprins pe portarul advers!

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză pe stadionul din Giurgiu.

Min. 39: GOOOLLL CHINDIA TÂRGOVIȘTE!!! Denis Dumitrașcu a profitat de o eroare în defensiva oaspeților și a trimis un șut de senzație, din afara careului!

Min. 1: A început meciul!

Echipa de start Chindia: Aioani - Căpușă, Iacob, Pițian, Fomba - Neguț, Dulca, Rață, Dumitrașcu - Popa, D. Florea

Rezerve: D. Moldovan, M. Costea, Neicuțescu, Martac, Berisha, Cherchez, M. Ioniță, Negrea, Yameogo

Antrenor Chindia: Emil Săndoi

Echipa de start Sepsi: Fernandez - Radoslav, Tincu, Dumitrescu, Ștefan - Golofca, Fofana, Vașvari, Purece - Petrila, Bajrovic

Rezerve: Niczuly, Markovic, Achahbar, Aganovic, Ștefănescu, Nouvier, Fulop, Safranko, Andrezly

Antrenor Sepsi: Leo Grozavu

Meciul va fi condus la centru de Marcel Bîrsan. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Mircea Orbuleț și Florin Păunescu.