FCSB - Botoșani 4-1. Locul 1, singurul care contează! Avem un nou lider în Liga 1. Man și Tănase au făcut spectacol pe Arena Națională

De Silviu Corneanu. Publicat pe 07.11.2020 la 22:06 Actualizat pe 07.11.2020 la 23:46

FCSB continuă seria impresionantă de succese în Liga 1. Roș-albaștrii au făcut spectacol pe Arena Națională și s-au impus cu 4-1 în fața celor de la Botoșani.

FCSB

Jucătorii de la FCSB se bucură după un gol

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

• FCSB - Botoșani 4-1
  • FCSB este noul lider

FCSB a început în forță meciul, dar s-a văzut condusă în minutul 19 prin golul marcat de Florescu. Echipa lui Toni Petrea a revenit însă imediat. Man a egalat în minutul 21.

Roș-albaștrii s-au distanțat după pauză. Tănase a majorat diferența din penalty, în minutul 51. Man a majorat și el diferența în minutul 53. Căpitanul FCSB nu s-a lăsat și a făcut și el dubla în minutul 71.

Cu această victorie, FCSB a acumulat 24 de puncte și este noul lider din Liga 1, la egalitate de puncte cu Universitatea Craiova, dar cu un golaveraj mai bun.

FCSB - Botoșani 4-1

Min. 92: Final de meci pe Arena Națională.

Min. 71: Goool FCSB! Tănase nu se lasă și face și el dubla. ”Decarul” FCSB înscrie un gol fabulos din lovitură liberă, de la aproximativ 25 de metri.

Min. 53: Goool FCSB! Man marchează, cu un șut din interiorul careului de 16 metri, după o fază frumosă și-i ia din nou fața lui Tănase în clasamentul golgheterilor.

Min. 51: Goool FCSB! Tănase transformă lovitura de la 11 metri.

Min. 50: Penalty pentru FCSB! Țigănașu îl faultează în careu pe Moruțan, iar Hațegan a dictat punctul cu var.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: Pauză.

Min. 40: Ocazie pentru FCSB! Echipa lui Petrea răspunde prin Olaru, dar șutul acestuia se duce puțin pe lângă poartă.

Min. 39: Ocazie pentru Botoșani! Roman îl pune la încercare pe Vald, cu un șut din interiorul careului de 16 metri, dar goalkeeper-ul roș-albaștrilor a fost la post.

Min. 36: FCSB cere penalty după un contact între Țigănașu și Tănase, dar Hațegan lasă jocul să continue.

Min. 21: Goool FCSB! Man restabilește egalitatea după o ratare monumentală a lui Buș. Acesta nu reușește să înscrie din 2 metri, cu poarta goală, mingea a ajuns la Man, care a marcat din a doua încercare.

Min. 19: Goool Botoșani! Florescu deschide scorul cu un șut puternic de la aproximativ 20 de metri.

Min. 5: FCSB a început meciul în atac, dar roș-albaștrii nu au reușit să deschidă scorul, deși au stat numai în preajma careului de 16 metri al oaspeților.

Min. 1: A început meciul.

FCSB - Botoșani: Echipele de start

FCSB (4-3-3): Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Briceag - Olaru, Șut, Tănase - Man, Buș, Moruțan

Rezerve: Straton, Panțîru, Simion, Vînă, Buziuc, Ov. Popescu, Oaidă, Oct. Popescu, Enache

Antrenor: Toni Petrea

Botoșani (4-3-3): Hankic - Patache, Haruț, Șeroni, Țigănașu - Florescu, Rodriguez, Holzmann - Roman, Toutouh, Caia

Rezerve: Pap, Plămadă, Papa.Tîrcoveanu, Tarșa, Hristovski, Melinte, Chalkiadakis, Camara

Antrenor: Marius Croitoru

Partida este condusă la centru de Ovidiu Hațegan. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Octavian Șovre și Radu Ghinguleac.

FCSB poate ajunge pe locul 1

În acest moment, FCSB are 21 de puncte, în timp ce Universitatea Craiova a acumulat 24 de puncte. Oltenii conduc clasamentul din Liga 1 din etapa a două, când i-au detronat pe roș-albaștri. Echipa lui Becali a fost lider în primele două runde și poate reveni în acea poziție dacă va câștiga cu Botoșani.

În ciuda vârstei, jucătorii noștri au maturitatea necesară să realizeze importanța meciurilor care vor urma pentru a nu ne deconecta și a cădea în plasa rezultatelor de până acum.

Suntem dornici de a câștiga, suntem motivați, vrem să ajungem cât mai repede pe locul 1”, a declarat Toni Petrea la conferința de presă premergătoare partidei cu Botoșani.