FCSB - Hermannstadt 5-0. Spectacol pe Arena Națională! Roș-albaștrii și-au distrus adversarii și sunt la 3 puncte de lider

De Silviu Corneanu. Publicat pe 26.10.2020 la 22:20 Actualizat pe 26.10.2020 la 22:56

FCSB continuă cursa de urmărire a celor de la Craiova. Echipa lui Toni Petrea s-a apropiat la trei puncte de lider după ce a trecut cu 5-0 de Hermannstadt.

tanase

Fază din meciul dintre FCSB și Hermannstadt

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

• FCSB - Hermannstadt 5-0
  • Roș-albaștrii n-au avut milă de adversari
  • FCSB este pe doi în Liga 1

FCSB a început meciul ca din tun și a deschis scorul chiar în minutul 3 al meciului prin golul ”a la Zlatan” marcat de Cristea.

Roș-albaștrii au continuat să atace, iar Dennis Man a făcut 2-0 în minutul 11. Buș a înscris și el primul gol pentru FCSB în 33, urmat la un minut de Moruțan.

La pauză a fost 4-0, iar în a doua repriză FCSB a redus motoarele. Tănase a închis tabela de marcaj în minutul 72 al meciului.

FCSB - Hermannstadt 5-0

Min. 92: Final de meci pe Arena Națională.

Min. 72: GOOOL FCSB! Tănase marchează după o combinaţie cu Dennis Man. Iniţial, portarul de la Hermannstadt a respins şutul lui Tănase, dar căpitanul FCSB a fost atent şi a trimis mingea în poartă dinj a doua încercare. Imediat, căpitanul FCSB a fost scos de pe teren.

Min. 67: Dublă ocazie pentru FCSB! Vînă ratează și el singur cu portarul advers după o combinație excelentă cu Tănase. Mingea ajunge apoi la Dumitru, dar acesta trimite peste poartă din poziție ideală.

Min. 66: Ocazie pentru FCSB! Moruțan se distrează cu doi adversari, rămâne singur cu portarul, dar șutul său este respins.

Min. 52: Bară pentru Hermannstadt. JoSantos a lovit bara transversală din lovitură liberă.

Min. 46: Buș a fost schimbat din nou la pauză, deși a marcat. În locul său a intrat Cristi Dumitru.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: Pauză pe Arena Națională.

Min. 38: Ocazie pentru FCSB! Panțîru vrea să înscrie și el și șutează în loc să își lase un coleg cu poarta goală.

Min. 34: Goool FCSB! Moruțan își trece și el numele pe tabela de marcaj, din pasa lui Man.

Min. 33: Goool FCSB! Sergiu Buș sparge gheața și marchează primul gol pentru noua sa echipă. Atacantul a scăpat singur spre poarta adversă și l-a învins fără probleme pe portarul celor de la Hermannstadt.

Min. 11: Goool FCSB! Dennis Man înscrie și el. Atacantul marchează din pasa lui Tănase, după o gafă a lui Viera.

Min. 3: Goool FCSB! Iulian Cristea marchează un eurogol ”a la Zlatan” și își duce echipa în avantaj. Fundașul a înscris din interiorul careului de 16 metri.

Min. 2: Ocazie mare pentru FCSB! Moruțan are o execuție superbă, dar portarul advers este la post și respinge.

Min. 1: A început meciul!

FCSB - Hermannstadt | Echipa de start a roș-albaștrilor:

FCSB (4-3-3): Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Panțîru - Vînă, Simion, Tănase - Man, Buș, Moruțan

Rezerve: Straton, Briceag, Buziuc, Dumitru, Ov. Popescu, Oaidă, Cană, Enache, Șut

Antrenor: Toni Petrea

Hermannstadt (4-4-2): Figueiredo - Scarlatache, Viera, I. Stoica, Opruț - Caiado, Dâlbea, Pires, Al. Florică - David Mayoral, Joalisson

Rezerve: I. Pop, Addae, Fortes, Teijeira, Mustivar, Sîntean, Osan, Alhassan

Antrenor: Ruben Albes

Partida va fi condusă la centru de Horațiu Feșnic. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Mircea Orbuleț și Daniel Mitruți.

Știrea inițială.

Înainte de etapa a 8-a din Liga 1, FCSB se afla pe locul 3 în clasament, cu 15 puncte, în timp Hermannstadt se afla pe 8 cu 10 puncte.

FCSB - Hermannstadt | Schimbări pregătite de Toni Petrea

Pentru această partidă, Toni Petrea pregătește două modificări față de meciul trecut conform informațiilor AS.ro. Prima ar fi scoaterea din primul 11 a lui Ovidiu Popescu. Acesta ar putea fi înlocuit cu Gabriel Simion.

Cea de-a doua modificare făcută de Petrea este trecerea lui Moruțan în banda stângă a atacului. Acesta îl va înlocui pe Buziuc.

De partea cealaltă, tehnicianul de la Hermannstadt se va baza încă din primul minut pe Caiado, jucător care a evoluat o partidă pentru FCSB, în acest sezon..

FCSB - Hermannstadt: Echipele probabile

FCSB: Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Panțîru - Vînă, Simion, Tănase - Man, Buș, Moruțan

Hermannstadt: Cristiano - Belu, Viera, Stoica, Opruț - Dâlbea, Pires - Caiado, Sîntean, Jo Santos - Fortes