FCSB - Sepsi 1-1. Echipa lui Petrea, şanse uriaşe să termine anul pe primul loc! Vlad, intervenţii fantastice. Ocazie mare Moruţan în prelungiri

De Silviu Corneanu. Publicat pe 21.12.2020 la 21:35 Actualizat pe 21.12.2020 la 22:28

FCSB și Sepsi au remizat în această seară la Mogoșoaia, într-unul dintre cele mai echilibrate meciuri ale acestei ediții de campionat. Jucătorii lui Toni Petrea au fost incomodați de pressingul insistent al covăsnenilor, care puteau chiar să câștige pe final de meci.

Toni Petrea

Toni Petrea este antrenorul celor de la FCSB

• FCSB - Sepsi 1-1
  • ”Roș-albaștrii” ratează șansa de a se detașa în clasament

Duelul echipelor cu cele mai bune ofensive din Liga 1 nu s-a soldat decât cu 2 goluri, dar Sepsi a arătat un plan de joc extrem de bine pus la punct și nu a lăsat formația bucureșteană să construiască în stilul său caracteristic.

Ambele formații au avut ocazii de a câștiga, Moruțan ratând o oportunitate colosală în minutele de prelungire.

FCSB se putea detașa în fruntea clasamentului cu o victorie. Egalul o lasă descoperită în fața Universității Craiova și a lui CFR Cluj, care au cu 3, respectiv 4 puncte mai puțin. Cele două se înfruntă mâine seară, de la ora 21:00, LiveText pe AS.ro

Min. 90+4: Se fluieră finalul partidei.

Min. 90+1: Moruțan ratează o ocazie uriașă! Mingea este scoasă de pe linia porții.

Min. 74: O nouă ocazie uriașă pentru covăsneni! Aganovici cade în careu, iar Vlad are două intervenții salvatoare.

Min. 72: Ocazie uriașă pentru Sepsi! Vlad respinge șutul lui Nouvier, dar direct în piciorul lui Safranko. Jucătorul lui Sepsi trage din scurt, dar goalkeeper-ul FCSB-ului respinge din nou.

Min. 70: Moruțan centrează în careu, dar Boubacar respinge fără greșeală.

Min. 56: Ocazie mare pentru Sepsi după greșeala lui Ovidiu Popescu! Șutul lui Nouvier trece alături.

Min. 46: A început repriza a doua. Leo Grozavu a fost eliminat și se află în tribune

Min. 45+: S-a încheiat prima repriză.

Min. 37: GOOOLLL Sepsi! Fofana înscrie cu un șut din marginea careului!

Min. 36: Aganovici centrează foarte bine în careu, mingea aterizează periculos, dar portarul Vlad reușește să rețină.

Min. 30: GOOOLLL FCSB! Cristea înscrie cu capul, liber în careu, după centrarea lui Florinel Coman.

Min. 13: Un jucător al lui Sepsi este întins pe gazon, iar Leo Grozavu primește galben pentru proteste.

Min. 5: Prima ocazie pentru Sepsi! Lovitura de cap a lui Fofana trece puțin pe lângă poartă.

Update 20:30: A început meciul.

LIVE TEXT FCSB - Sepsi

Echipele de start

FCSB: Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Ov. Popescu - Perianu - Moruţan, Olaru - Man, Octavian Popescu, Coman

Rezerve: Straton, Panţîru, Simion, Briceag, Vînă, Buziuc, Dumitru, Oaidă, Şut

Antrenor: Toni Petrea

Sepsi: Niczuly - Delgiannidis, Bouhenna, Bg. Mitrea, Fl. Ștefan - Csiszer, Fofana, Vașvari, Aganovic - Safranko, M. Ștefănescu

Rezerve: Jesus Fernandez - Nouvier, Andrezly, Golofca, L. Fulop, Petrila, Purece, Achahbar, Tincu

Antrenor: Leo Grozavu

Jocul se va disputa la Mogoșoaia, după ce Arena Națională a intrat în reparații. Toni Petrea nu se va putea baza la meciul din seara asta pe Florin Tănase, care a intrat deja în vacanță.

Partida dintre FCSB și Sepsi va fi condusă la centru de Horațiu Feșnic. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Alexandru Cerei și Vladimir Urzică.

FCSB - Sepsi: echipele probabile

FCSB (4-1-2-1-2): Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Panțîru - Simion - Vînă, Moruțan - Olaru - Man, Coman

Sepsi (4-2-3-1): Niczuly - Deligiannidis, Bouhenna, Mitrea, Ștefănescu - Achahbar, Vașvari - Golofca, Aganovic, Petrila - Safranko