Nicușor Bancu, fără explicații pentru criza de la Craiova: "La antrenament ne iese tot, la meci nu știu ce se întâmplă". Oltenii sunt fără victorie de patru meciuri

De Alex Ivan. Publicat pe 19.01.2021 la 08:17 Actualizat pe 19.01.2021 la 08:19

Astra și Craiova au remizat, scor 1-1, în etapa cu numărul 17 din Liga 1. Elevii lui Eugen Neagoe au speranţe tot mai mici la play-off, în timp ce oltenii pierd teren în lupta pentru titlu.

Nicușor Bancu

Astra - Craiova 1-1

SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

• Astra - Universitatea Craiova 1-1
  • Un nou pas greşit pentru echipa lui Papură

Astra și Craiova s-au anihilat reciproc. Formația din Bănie ajuns la a treia remiză consecutivă și la al patrulea meci fără victorie. La finalul jocului, Nicușor Bancu a oferit primele reacții din tabară oltenilor.

Nicușor Bancu: "Nu știu ce se întâmplă cu noi"

"În această seară ne-am îmbunătățit puțin jocul față de data trecută. Am dominat prima repriză. În a doua parte au fost prea multe întreruperi, nu ne-am putut face jocul nostru normal. Suntem într-o criză și trebuie să muncim să trecem peste" a spus Bancu.

Căpitanul Craiovei nu își explică forma slabă aratată de echipa sa. Formația din Bănie a înscris doar 20 de goluri în Liga 1, jumătate dintre cele reușite de liderul FCSB.

"Nu putem să ne creem ocazii suficiente, la antrenament ne iese tot, la meci nu știu ce se întâmplă cu noi. Nu suntem obosiți, n-am jucat foarte des, am avut multe zile de pauză. Totuși terenurile sunt proaste, temperatura e scăzută", a mai spus Bancu.

Întrebat despre posibilitatea de a fi antrenat de Laurențiu Reghecampf, Nicușor Bancu a ținut să-și arate suportul față de actualul antrenor al Craiovei, Corneliu Papură.

"Nu știu nimic despre Reghecampf. Domnul Rotaru are puterea de decizie. Eu sper ca Mister (n.r.- Corneliu Papură) să rămână. Am avut rezultate cu el și în Europa", a afirmat jucătorul.

Astra - Craiova 1-1. Oltenii pierd teren în lupta pentru titlu

Craiova a ajuns la al patrulea meci fără victorie în Liga 1. Pentru Astra a marcat De Sousa, în minutul 16, iar pentru Universitatea a înscris Cicâldău, în minutul 45+3.

Universitatea Craiova a mai făcut un pas greșit în lupta pentru titlu. Oltenii sunt la patru puncte în spatele rivalilor de la CFR Cluj și FCSB, însă "roși-albaștrii" au un meci mai puțin disputat.

Echipa lui Papură dezamăgește pe fază ofensivă, având doar 20 de goluri marcate în 17 meciuri. În comparație, liderul FCSB a înscris de 40 de ori. Ultima victorie a Craiovei a fost împotriva celor de la UTA Arad, în urmă o lună.

Pentru Craiova urmează meciul de pe teren propriu cu Viitorul.