Ianis Hagi, assist de efect! A fost declarat omul meciului pentru Rangers. Gerrard, uimit şi el: ”Golul a fost senzațional”

De Antena Sport. Publicat pe 20.09.2020 la 16:53 Actualizat pe 20.09.2020 la 17:09

Ianis Hagi și-a continuat revenirea de formă în campionatul Scoției cu o nouă pasă de gol în meciul dintre Hibernian și Rangers.

Ianis Hagi

Ianis Hagi

profimediaimages

• Ianis Hag este lider la pase decisive în campionatul Scoției
  • El a înscris și un gol în acest sezon

Ianis Hagi este în topul pasatorilor din Scoția

Ianis Hagi se simte foarte bine după ce a fost mutat de Steven Gerrard din flanc în centrul atacului, unde are o libertate mult mai mare de mișcare și poate acționa precum un veritabil ”număr 10”.

Românul este lider în clasamentul paselor decisive din prima ligă a Scoției, cu trei assist-uri până acum, după ce a reușit unul și în meciul cu Hibernian. El se află la egalitate cu Boyle (Hibernian), Christie (Celtic) și Tavernier (Rangers).

Hagi are și un gol la activ în startul acestui campionat.

Ianis Hagi, pasă de gol pentru Rangers în meciul cu Hibernian

Echipa antrenată de Steven Gerrard nu a reușit să câștige, chiar dacă a condus cu 2-1 până în minutul 71. Wright a deschis scorul în minutul 22 pentru Hibernian, în timp ce Morelos a egalat pentru Rangers în prelungirile primei reprize.

Ianis Hagi a ieșit la rampă în a doua repriză și l-a servit superb pe Airfield cu un un-doi de mare clasă în interiorul careului.

Faza a fost remarcată și de antrenorul Steven Gerrard care a reacționat la finalul meciului: ”Al doilea gol a fost senzațional, (...) conexiunea a fost foarte bună”.

După ce Doidge a adus scorul la 2-2 în minutul 71, echipa fostului mijlocaș al lui Liverpool nu a mai reușit să găsească golul victoriei.