Jiangsu Suning - Guangzhou Evergrande 0-0. Cosmin Olăroiu, remiză cu ”elevul” Fabio Cannavaro în finala Superligii din China

De Dorin Gal. Publicat pe 08.11.2020 la 16:31 Actualizat pe 08.11.2020 la 16:42

Jiangsu Suning, echipa antrenată de tehnicianul român Cosmin Olăroiu, a remizat 0-0 cu Guangzhou Evergrande în prima etapă a finalei Superligii Chinei. Returul cu echipa antrenată de italianul Fabio Cannavaro va avea loc pe 12 noiembrie.

Cosmin Olăroiu ajută un jucător în timpul finalei Superligii din China

Cosmin Olăroiu poate cuceri primul titlu cu formația sa, Jiangsu Suning

profimediaimages

• Cosmin Olăroiu, remiză în finala Superligii din China
  • El s-a duelat cu fostul său secund

Cosmin Olăroiu și echipa sa au reușit să facă față echipei lui Cannavaro, chiar dacă Evergrande este echipa care a fost campioană în China de opt ori în ultimii nouă ani. Antrenorul român a avut un an fantastic în Orient, chiar și puternic afectat de pandemia de coronavirus.

Cosmin Olăroiu și Cannavaro, vechi cunoștințe

De altfel, Olăroiu și Cannavaro sunt vechi cunoștințe. Italianul a făcut primii pași în meseria de antrenor fiind asistent lui Oli la Al-Ahli, în Emiratele Arabe Unite.

În meciul disputat la Suzhou și considerat acasă la echipa lui Olăroiu, Guangzhou a fost clar echipa mai bună.

Băieții lui Fabio Cannavaro au dominat și au avut ocazii de a marca, fără să se întâlnească însă cu succesul. Returul din 12 noiembrie se va desfășura pe același stadion din cauza pandemiei de coronavirus.

Cosmin Olăroiu, omul momentului în China

Olăroiu este omul momentului în China după ce a ajuns în finală cu Jiangsu și poate cuceri primul său titlu.

În turul semifinalei, echipa sa a remizat cu Shanghai SIPG, scor 1-1. În retur, după cele 90 de minute, scorul a fost identic, iar formația pregătită de Cosmin Olăroiu s-a impus în prelungiri, prin golul marcat în minutul 107.