Astra Giurgiu - FC Voluntari 2-3. Prea puțin, prea târziu! Budescu înscrie superb, dar Astra pierde. Se vede play-off-ul la Voluntari

De Dorin Gal. Publicat pe 03.10.2020 la 16:39 Actualizat pe 03.10.2020 la 19:55

Astra și Voluntari au disputat al doilea meci al zilei din Liga 1. A fost recital de goluri în repriza a doua, când s-au înscris patru goluri. Voluntari a reușit să urce pe poziția a treia după victorie, în timp ce Astra rămâne pe ultima poziție din clasament

Crepulja după autogolul marcat cu CFR Cluj

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

• Astra rămâne cu un singur punct după cinci etape
  • Voluntari urcă pe poziția a treia în clasament

Voluntari reușește să învingă cu 3-2 și urcă pe poziție de play-off, după un meci în care s-au marcat 4 goluri în repriza a doua. Astra nu a arătat foarte bine nici după demiterea lui Bogdan Andone, dar Constantin Budescu a revenit la echipă și a reușit să înscrie un gol superb din lovitură liberă.

Giurgiuvenii rămân lanterna roșie a clasamentului, chiar și după înfrângerea de astăzi a celor de la FC Argeș, iar situația nu stă deloc bine, mai ales după plecarea lui Denis Alibec.

LIVE SCORE| Astra Giurgiu - FC Voluntari, 18:00

Min. 83: GOOOLLL Astra! Constantin Budescu înscrie superb din lovitură liberă.

Min. 56: GOOOLLL Voluntari! Șutul lui Căpăţână este blocat de Lazar, dar atacantul revine și înscrie.

Min. 54: Lovitură de pedeapsă pentru Voluntari după ce portarul Lazar face un fault în careu.

Min. 50: GOOLLL Astra! Stahl reduce din diferență pentru giurgiuveni.

Min. 46: Goool Voluntari! Sanchez înscrie cu un șut superb din interiorul careului de 16 metri.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+2: E pauză la Giurgiu.

Min. 43: GOOOLLL Voluntari! Sanchez împinge mingea în poartă după o serie de erori în apărarea Astrei.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start:

Astra Giurgiu: Lazar - D.Bruno, Graovac, Dima, Radunovic - Crepulja, Moise, Răduţ - V.Gheorghe, Stahl, Budescu.

FC Voluntari: Rîmniceanu - Costin, Balaur, Armaş, Kocic - I.Gheorghe, Căpăţână, De Lucas - Mailat, Grădinaru, Betancor.

Deocamdată nu există un antrenor principal, dar Edi Iordănescu pare favoritul pentru preluarea poziției. Fatai, Ioniță și Seto sunt suspendați pentru această partidă, iar Alibec a plecat deja în Turcia. Singura veste bună ar fi posibila revenire a lui Budescu, cel puțin pe banca de rezerve.

Voluntari vine după după două înfrângeri la rând și nu are un istoric prea grozav în deplasare, având cinci înfrângeri și un egal în ultimele șase meciuri. Eric a ieșit accidentat în înfrângerea cu Sepsi, dar s-a refăcut și este apt pentru a fi folosit la ora jocului.