Fotbal

Lui Mircea Lucescu i-a trecut glonţul pe la ureche. A fost la un pas să-l schimbe, la pauză, pe jucătorul numărul unu al meciului cu Alkmaar

De Iulian Focșăneanu. Publicat pe 16.09.2020 la 00:05 Actualizat pe 16.09.2020 la 00:10

Mircea Lucescu este la un pas de a-şi îndeplini unul dintre cele mai importante obiective trasate de conducere. Este la un singur pas distanţă de a o califica pe Dinamo Kiev în grupele Champions League.

Mircea Lucescu

Mircea Lucescu, la conferinţa de presă

Profimediaimages

• Victorie uriaşă pentru Dinamo Kiev
  • Ucranienii, aproape de calificarea în grupele Champions League
  • Ce a declarat Mircea Lucescu la conferinţa de presă

Cu românul pe bancă, ucrainenii au învins-o cu 2-0 pe AZ Alkmaar şi s-au calificat în play-off-ul competiţiei stelelor.

Mircea Lucescu, primele declaraţii după Dinamo Kiev-AZ Alkmaar 2-0

A fost 0-0 la pauză, dar Gerson Rodrigues a deschis scorul la patru minute după reluarea jocului. Atacantul luxemburghez a fost aproape să rămână la cabine.

"Efectiv am neutralizat toate calităţile pe care le aveau adversarii noştri. În prima repriză, AZ nu şi-a creat nicio ocazie de gol. În timpul pauzei le-am spus jucătorilor să aibă răbdare. Le-am transmis că olandezii vor ataca în forţă şi că avem şansa contraatacului. Aşa s-a şi întâmplat.

Sunt mulţumit că aceşti băieţi au urmat planul tactic, s-au dedicat, au avut răbdare şi a venit rezultatul dorit. În ceea ce-l priveşte pe Rodriguez, m-am gândit să îl schimb după primele 45 de minute. Totuşi, am continuat să am încredere în el şi el m-a răsplătit!", a declarat Mircea Lucescu la conferinţa de presă.

Ucrainenii se vor lupta pentru prezenţa în grupele Ligii Campionilor cu Gent. Meciul este programat miercurea viitoare. Ar fi putut fi un duel 100% românesc. Din păcate, Ladislau Boloni a fost demis de la conducerea echipei care tocmai a eliminat-o pe Rapid Viena, scor 2-1.