Meciuri de top în Europa! Pochettino, primul trofeu după PSG - Marseille 2-1. Barcelona, salvată de Ter Stegen. Bayern, dezastru în Cupă

De Antena Sport. Publicat pe 14.01.2021 la 00:25 Actualizat pe 14.01.2021 la 09:50

Mai multe meciuri de top au avut loc miercuri seară în Europa. PSG a câştigat Supercupa Franţei. Barcelona s-a calificat cu mari emoții în finala Supercupei Spaniei. Iar campioana Europei, Bayern Munchen, a fost învinsă de o echipă din liga a doua!

Neymar, PSG

Neymar, decisiv în Supercupa Franţei

profimediaimages

• Bayern, învinsă de o echipă din liga a doua
  • Neymar, gol la primul meci după accidentare

Surpriză uriașă în Cupa Germaniei. Bayern a fost eliminată de echipa de liga a doua, Kiel.

Campioana Europei, Bayern Munchen, eliminată de Kiel

S-a terminat 2-2, iar bavarezii au cedat cu 6-5 la loviturile departajare. Campioana Europei a folosit mulți titulari, inclusiv pe golgheterul Lewandowski.

Și Barcelona a tremurat. Fără Messi, care a acuzat probleme medicale și a fost menajat, s-a calificat după lovituri departajare în finala Supercupei Spaniei. Ter Stegen a apărat de trei ori! După 1-1, la capătul a 120 de minute, Barca s-a impus cu 3-2 la loteria penalty-urilor contra lui Sociedad.

Neymar a revenit cu gol, iar PSG a luat Supercupa

În Franța, PSG a câştigat primul trofeu cu noul antrenor, Mauricio Pochettino. S-a impus cu 2-1 în faţa rivalei Olympique Marseille și a câștigat Supercupa.

Icardi a deschis scorul în minutul 39. Absent de pe 13 decmebrie, când a fost accidentat în meciul de campionat cu Lyon, Neymar a intrat pe teren în minutul 65, în locul lui Di Maria.

Neymar s-a dovedit decisiv pentru parizieni. El a făcut 2-0 în minutul 85, înainte ca Payet să stabilească scorul final. PSG nu s-a ferit să tragă de timp. Iar Mbappe a primit cartonaşul galben în minutele de prelungire.

Fanii aşteaptă ca Neymar să îi ducă pe primul loc şi în campionat, unde PSG este a doua, la un punct în spatele lui Lyon.

În afara reuşitei din Supercupă, Neymar are trei goluri în şaprte meciuri jucate în actuala ediţie de campionat. Iar în Champions League a reuşit şase goluri în cinci meciur!

Pep Guardiola, salvat de Phil Foden, puştiul care a luat faţa vedetelor de la City

În Premier League, Mourinho a ironizat-o pe Fulham care a jucat cu Tottenham, după ce programul a fost dat peste cap de cazurile de Covid-19. "Au avut 48 de ore să se pregătească", i-a atacat portughezul pe rivalii din Londra.

Răzbunarea a venit pe teren. Tottenham-Fulham s-a terminat la egalitate, 1-1. În schimb, Manchester City a învins-o cu 1-0 pe Brighton. "Cetăţenii" sunt neînvinşi de 14 meciuri şi au urcat pe locul al treilea în campionat. Phil Foden a reuşit singurul gol al partidei.

Crescut de City, puştiul de 20 de ani este golgheterul unei echipei care a făcut transferuri de sute de milioane de euro. El a marcat opt goluri în actualul sezon, în toate competiţiile.

În articolul
Meciuri de top în Europa! Pochettino, primul trofeu la PSG, cu golul lui Neymar. Barcelona, salvată de Ter Stegen. Bayern, dezastru în Cupă