Naţionala de tineret a Angliei s-a făcut de râs. Rezultat ruşinos înregistrat în Andorra. Gazdele au avut 19% posesie, dar au produs marea surpriză!

De Iulian Focșăneanu. Publicat pe 07.10.2020 la 19:43 Actualizat pe 07.10.2020 la 19:48

Surpriză de proporţii în preliminariile pentru Campionatul European de tineret. Naţionala Angliei U21 s-a încurcat în Andorra şi mai are de aşteptat până să îşi poată asigura calificarea la turneului final. Jucătorii cotaţi la zeci de milioane de euro au fost egalaţi pe final!

Aidy Boothroyd

Jucătorii lui Aidy Boothroyd s-au făcut de râs

Profimediaimages

• Surpriza anului în fotbalul mondial
  • Andorra U21 - Anglia U21 3-3
  • Gazdele au egalat în prelungirile partidei

Pe ultimul loc în grupă, gazdele erau văzute victime sigure în meciul din grupa 3. Chiar şi aşa, au deschis scorul în minutul 28, prin Cucu. Britanicii au restabilit egalitatea abia în prelungirile primei reprize. Tom Davis, de la Everton, a făcut 1-1.

Andorra U21 - Anglia U21 3-3

Starurile în devenire ale lui Boothroyd au trecut în avantaj abia în minutul 69, când Dasilva l-a învins pe amatorul dintre buturile adverse. Nu s-a putut bucura prea mult, pentru că Cucu şi-a trecut în cont dubla. Trimis pe teren de selecţionerul Angliei U21, Eddie Nketiah s-a făcut remarcat. Atacantul lui Arsenal, cotat la 15 milioane de euro, a marcat golul de 3-2.

Nu a fost suficient, pentru că reprezentativa de tineret a Andorrei a dat marea lovitură în prelungiri. Un fundaş total necunoscut, Christian Garcia, a devenit erou după ce i-a egalat pe englezi. Gazdele au avut 19% posesie şi 4 şuturi pe spaţiul porţii Angliei, dar au smuls un punct nesperat. Britanicii erau fără punct pierdut în grupă!