Ce nebunie! Marco Asensio a marcat cu prima atingere de balon la primul meci pentru Real Madrid după 329 de zile. Dublă Benzema şi "galacticii" distrug Valencia, cu 3-0

De Antena Sport. Publicat pe 19.06.2020 la 00:57 Actualizat pe 19.06.2020 la 01:08

Real Madrid a revenit la două puncte în spatele Barcelonei după victoria de pe teren propriu cu Valencia, 3-0. Marco Asensio a fost eroul gazdelor.

Marco Asensio

Marco Asensio a revenit cu gol pentru Real Madrid

Twitter Real Madrid

• Marco Asensio a marcat la primul său meci pentru Real Madrid după un an
  • Karim Benzema şi-a trecut în cont două goluri
  • Real Madrid a revenit la două puncte în spatele Barcelonei

Golurile "galacticilor" au fost marcate de Karim Benzema (2) şi Marco Asensio. Ultimul a revenit după mai mult de un an în tricoul lui Real Madrid într-un meci oficial şi nu a avut nevoie decât de o atingere pentru a înscrie. A fost prima atingere a balonului într-un meci după 329 de zile de la accidentare.

Benzema a devenit al doilea jucător din fotbalul spaniol după Lionel Messi (26) care înscrie cel puţin 20 de goluri în toate competiţiile acestui sezon.

După o repriză grea, Real Madrid revine la două puncte de liderul Barcelona

Madrilenii au tremurat însă serios în prima repriză. Pe lângă o bară, "liliecii" au avut şi un gol anulat cu ajutorul VAR-ului, în minutul 21, când scorul era 0-0. A fost însă ofsaid la reuşita lui Rodrigo.

Cu 9 etape rămase de disputat, Real Madrid se află pe locul 2 în La Liga, cu 62 de puncte, cu două mai puţine decât liderul Barcelona.

În articolul
Marco Asensio a marcat cu prima atingere de balon la primul meci pentru Real Madrid după 329 de zile.