Un jucător de la Astra a dat gol și a fost schimbat după 7 minute! Cum fac antrenorii din Liga 1 dribling pe lângă regula U21

De Dorin Gal. Publicat pe 21.12.2020 la 18:10 Actualizat pe 21.12.2020 la 18:22

Regula U-21, care le obligă pe formațiile din Liga 1 să aibă cel puțin doi jucători născuți începând cu 1 ianuarie 1998 în primul ”11”, a născut controverse încă de la introducerea sa. Totuși, uneori lucrurile au mers foarte departe.

Jucătorii Astrei se bucură după gol în timpul meciului cu Gaz Metan

Robert Rizea de la Astra Giurgiu a fost schimbat la 7 minute după ce a marcat

SportPictures / Gheorghe Fluster/Sport Pictures via Hepta

• Tânărul Robert Rizea a înscris din acțiune
  • Eugen Neagoe l-a schimbat după 7 minute

În stil tipic autohton, antrenorii formațiilor de Liga 1 s-au adaptat cum au putut. Beneficiind și de faptul că, în momentul de față, fiecare echipă poate face 5 modificări, tehnicienii încep partida cu doi jucători tineri, cel puțin unul ieșind însă după câteva secunde sau minute. Tânărul Robert Riza de la Astra este ultimul exemplu:

Robert Riza, schimbat după ce înscris un gol spectaculos

Riza a fost schimbat în minutul 15 al partidei dintre Astra și UTA, după ce marcase un gol spectaculos cu doar 7 minute mai devreme.

Tânărul jucător al giurgiuvenilor a preluat mingea în marginea careului, a reușit să o treacă de fundașul advers și a înscris pe lângă portarul de națională Lazar cu o siguranță uimitoare pentru cineva care avea doar 27 de minute la activ în Liga 1.

Antrenorul Eugen Neagoe nu a considerat însă că această reușită merită mai multă încredere și, în l-a schimbat pe Riza în minutul 15, introducându-l pe Mattia Montini.

Deși s-a vehiculat că această controversată regulă va fi din nou schimbată în viitorul sezon, în cel actual vedem doar puști care primesc câteva minute de la antrenori care profită că pandemia de COVID-19 le acordă 5 schimbări pe meci.

În articolul
Un jucător de la Astra a dat gol și a fost schimbat după 7 minute! Cum fac antrenorii din Liga 1 dribbling pe lângă regula U-21