”Pepe” Sanchez a revenit pe parchet la 44 de ani!

Avatar photo

De Cătălin Oprișan
Publicat: 13 ianuarie 2022, 13:26

Pentru că echipa la care e președinte ducea lipsă de jucători, ”Pepe” Sanchez a reîmbrăcat tricoul. A reușit 12 puncte în 28 de minute!

Manu Ginobili a fost liderul. Lângă el, Andres Nocioni, Luis Scola ori ”Pepe” Sanchez. Campioni olimpici în 2004, la Atena, cu trupa argentiniană. Ultimul a trecut prin NBA, prin Grecia ori prin Spania, apoi s-a retras, de vreo opt ani.

A devenit președinte la Bahia Basket, echipa sa iubită. La finele săptămânii trecute, meci de campionat, liga națională. Unii dintre jucători accidentați, alții, spuspendați, ceilalți cu COVID-19. Așa că ”Pepe” a zis că se bagă. La 44 de ani, a revenit! Cel mic, Vicente, puștiul de șapte ani, l-a rugat de mai multe ori: voia să-l vadă jucând. A intrat, a rezistat 28 de minute și a marcat 12 puncte! ”N-a fost ceva fantastic, a fost științifico-fantastic!”, a comentat jucătorul. Și, da, echipa sa s-a impus, în prelungiri, cu 91-87!

Constantin Din, la AS.ro LIVE
5
dec.
23:15
CM 2022 | Toți pentru Pele! Starurile Braziliei, mesaj special pentru legenda fotbalului după calificarea în sferturile Campionatului Mondial
5
dec.
23:03
CM 2022 | Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud! De ce l-a băgat Tite pe Weverton în locul lui Alisson
5
dec.
22:55
CM 2022 | Brazilia – Coreea de Sud 4-1. Samba în Qatar! Selecao s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial, unde va înfrunta Croația
5
dec.
22:41
CM 2022 | Neymar a scris istorie în Brazilia – Coreea de Sud! Starul Selecao, într-o ierarhie selectă alături de Pele și Ronaldo
5
dec.
22:28
Gigi Becali a anunțat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Plecarea care îi va rotunji conturile FCSB-ului
5
dec.
22:10
Gigi Becali, prima reacție după FCSB – CS Mioveni 5-1. Cum a explicat schimbarea din minutul 25. Cine e singurul jucător pe care l-a criticat
5
dec.
21:48
Mihai Pintilii a venit la interviu în locul lui Leo Strizu, după FCSB – CS Mioveni 5-1: “De-asta sunt aici!”
5
dec.
21:48
Florinel Coman nu e convins să mai rămână la FCSB: „E normal să caut o echipă!”
5
dec.
20:55
FCSB – CS Mioveni 5-1. A patra victorie consecutivă pentru roș-albaștri! Echipa lui Leo Strizu s-a apropiat de podium
5
dec.
20:52
Video“Tricolorii” lui Edi Iordănescu se hrănesc cu energia suporterilor, în drumul spre EURO: “Ne împing de la spate și ne ajută foarte mult!”
Louis van Gaal, într-un meci la CM 2022
Campionatul Mondial 2022 • 4 dec., 9:44
CM 2022 | Louis van Gaal, amenințare pentru Lionel Messi înainte de Olanda – Argentina: „Putem fi campioni mondiali!”
Campionatul Mondial 2022 • 3 dec., 23:52
CM 2022 | Discursul lui Lionel Messi, după ce s-a calificat cu Argentina în sferturile de finală de la Cupa Mondială: „Este o nebunie, dar am vrut să fim aici”
Lionel Messi, în timpul unei partidei dintre Argentina şi Australia
Campionatul Mondial 2022 • 3 dec., 23:29
CM 2022 | Argentina, taxată în presa internaţională după calificarea cu emoţii în sferturile Campionatului Mondial: „Se chinuie să câştige”