Halep/Strycova - Pavlyuchenkova/Kudermetova 3-6, 6-3, 8-10. Capăt de drum pentru Simona în proba de dublu

De Dorin Gal. Publicat pe 12.08.2020 la 14:39 Actualizat pe 12.08.2020 la 17:11

Simona Halep și Barbora Strycova au fost eliminate, miercuri după-amiază, din primul tur al probei de dublu a turneului WTA de la Praga, de perechea din Rusia, Veronika Kudermetova - Anastasia Pavlyucenkova, scor 3-6, 6-3, 8-10.

Simona Halep

AFP7 / Rob Prange

• Halep/Strycova - Pavlyuchenkova/Kudermetova 3-6, 6-3, 8-10.
  • Halep, eliminată din proba de dublu

UPDATE: Halep/Strycova - Pavlyuchenkova/Kudermetova 3-6, 6-3, 8-10. Simona, eliminată în proba de dublu.

UPDATE: Halep/Strycova - Pavlyuchenkova/Kudermetova 3-6, 6-3. Se joacă super-tiebreak.

UPDATE: Halep/Strycova - Pavlyuchenkova/Kudermetova 3-6 în primul set.

UPDATE: Halep/Strycova - Pavlyuchenkova/Kudermetova 3-4. Adverasarele Simonei Halep au avantajul unui break!

UPDATE: A început Halep/Strycova - Pavlyuchenkova/Kudermetova!

UPDATE: Organizatorii turneului au anunţat că meciul Simona Halep - Polona Hercog se va desfăşura marţi, pe arena centrală. Acesta va fi meciul cu numărul trei al zilei, iar prima partidă începe la ora 11:00. Este de aşteptat ca Simona să joace după ora 14:30. Încă nu s-a precizat nimic legat de partida de dublu amânată astăzi.

UPDATE: Meciul de dublu Simona Halep / Barbora Strycova - V. Kudermetova / A. Pavlyuchenkova urma să înceapă în jurul orei 19:20. Partida era programată pe terenul 10, după meciul Krejcikova / Siniakova, dar care a fost întrerupt în setul 3 din cauza ploii.

UPDATE: Programat iniţial la ora 17:00, meciul a fost amânat din cauza ploii.

Simona Halep vine după cea mai lungă pauză a carierei, pauză ce se datorează bineînţeles pandemiei de coronavirus. Astfel, rămâne de văzut cum va gestiona numărul doi mondial revenirea pe teren.

“Cea mai lungă pauză pentru mine a fost de trei sau patru săptămâni. Sincer, nu ştiu cum să gestionez revenirea. Partea bună e că toată lumea este în aceeaşi situaţie. Nu am fost accidentată şi forţată să stau departe de tenis. Toţi suntem în aceeaşi situaţie şi vom vedea cine va gestiona revenirea mai bine, a declarat Halep pentru WTA Insider.

Simona Halep LIVE TEXT | Traseul din proba de simplu

Simona Halep va debuta marţi pe tabloul de simplu din capitala Cehiei şi va juca împotriva Polonei Hercog. Dacă trece de aceasta, va juca în turul al doilea cu învingătoarea dintre românca Patricia Ţig (85 WTA) şi Barbora Krejcikova (115 WTA), care beneficiază de un wildcard.

Traseul pentru Halep pare relativ simplu până în sferturi unde există posibilitatea întâlnirii cu Anastasia Pavlyuchenkova, adversara de astăzi de la dublu. Cel mai periculos oponent de pe jumătatea de tablou a Simonei este Dayana Yastremska (25 WTA).