Meciul în care Simona Halep a fost uriașă: ”Nu va mai juca niciodată în viața ei mai bine”

De Valentin Pîrcălabu. Publicat pe 19.04.2020 la 09:05 Actualizat pe 19.04.2020 la 09:13

Simona Halep reușit o victorie istorică în 2019 la Wimbledon. Marea noastră campioană a avut o prestație excepțională în finala cu Serena Williams. Halep s-a impus cu 6-2, 6-2, reușind să câștige pentru prima dată turneul de la Wimbledon.

Simona Halep se află în izolare

Simona Halep a câștigat turneul de la WImbledon, după o finală cu Serena Williams

Zuma Press / Rob Prange via Hepta

• Simona Halep are două turnee de Grand Slam în carieră
  • Simona Halep își dorește ca tenisul să se reia cât mai repede
  • Marea noastră campioană nu concepe ca meciurile să se joace fără spectatori

Simona Halep are două turnee de Grand Slam în carieră: Roland Garros (2018) Wimbledon (2019). Victoria obținută pe iarba londoneză a fost una uriașă, mai ales prin maniera de joc în meciul cu Serena Williams.

Mary Carillo, fostă jucătoare de tenis și analist la Tennis Channel, a dezvăluit ce discuție a avut cu Simona Halep, imediat după victoria istorică cu Serena Williams.

În primul rând, Serena nu a jucat la nivelul ei în acea finală. Pe de altă parte, Simona nu va mai juca niciodată în viața ei la fel de bine! Nu va mai ajunge niciodată la acest nivel. I-am spus și ei asta în față și a recunoscut! A trăit momentul", a spus Mary Carillo la Tennis Channel.

Simona Halep își dorește să joace meciurile cu spectatori în tribune

Halep a vorbit despre decizia șefilor de la US Open, care nu exclud ca partidele de la turneul de Mare Șlem să aibă loc cu porțile închise.

"Nu cred că ar funcţiona, atmosfera va fi complet diferită. Tuturor ne place să jucăm pe arene mari, cu fani pasionaţi. Fără ei, tenisul este un alt sport!

Oricum, fiecare meci pe care îl vom juca în această perioadă va fi un bonus. Eu voi fi fericită dacă voi lovi o minge în acest an. Dacă vom putea juca în septembrie, voi fi foarte fericită”, a declarat Halep, potrivit Digi Sport.

Toate turneele din tenis sunt suspendate din cauza pandemiei de coronavirus până în luna august.