WTA

Sorana Cîrstea dă recital la US Open. A eliminat-o pe Johanna Konta după un meci de aproape trei ore!

De Iulian Focșăneanu. Publicat pe 04.09.2020 la 00:30 Actualizat pe 04.09.2020 la 01:13

Sorana Cîrstea a obținut una dintre cele mai importante victorii ale carierei. Românca s-a calificat în turul al treilea al turneului de Grand Slam de la US Open după ce a învins-o în set decisiv pe Johanna Konta, scor 2-6, 7-6 și 6-4.

Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, în turul 3 la US Open

Zuma Press / Rob Prange via Hepta

• Sorana s-a calificat în turul 3
  • Și-a egalat cea mai bună performanță la US Open
  • În turul următor o va întâlni pe Karolina Muchova

Jucătoarea aflată pe locul 77 WTA părea a avea nicio șansă în fața favoritei numărul 9, mai ales după începutul ezitant de meci. Și-a pierdut serviciul în debut și și-a trecut în cont numai două game-uri în primul set.

Sorana Cîrstea a învins-o pe Johanna Konta la US Open

Britanica a reușit primul break și în actul secund, la 1-1. Sorana a găsit imediat răspuns și s-a ajuns în cele din urmă la tie-break. Acolo, Cîrstea a izbutit să se impună abia din a 4-a încercare.

Confruntarea a continuat să fie extrem de echilibrată, dar sportiva din România a găsit puterea să se impună cu 6-4 în decisiv, după 2 ore și 52 de minute de joc. A fost un nou succes important obținut de cea care a trecut, în manșa inaugurală, de Christina McHale din Statele Unite.

În turul următor, Sorana Cîrstea o va avea adversară pe Karolina Muchova, cap de serie numărul 20. Cele două se vor întâlni în premieră. Jucătoarea din Cehia nu a pierdut niciun set în această ediție de la US Open, iar în primul tur a învins-o chiar pe Venus Williams.