Închide meniul

Team USA, înfrângere istorică înainte de Jocurile Olimpice. Nigeria a învins-o cu 90-87. Gregg Popovich: “Într-un fel, mă bucur că s-a întâmplat asta”

Antena Sport Publicat: 11 iulie 2021, 11:57

Comentarii
Team USA, înfrângere istorică înainte de Jocurile Olimpice. Nigeria a învins-o cu 90-87. Gregg Popovich: Într-un fel, mă bucur că s-a întâmplat asta

Profimediaimages

Team USA nu a pierdut decât două din cele 56 de meciuri amicale disputate de când joacă în echipă şi profesionişti, din 1992. Nigeria dispune de cinci jucători care evoluează în NBA, între care Gabe Vincent (Miami Heat), autor a 21 de puncte la meciul de sâmbătă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Team USA, înfrângere istorică înainte de Jocurile Olimpice

De partea cealaltă, Team USA s-a bazat pe nume celebre precum Kevin Durant sau Damian Lillard, fiind condusă de pe margine de celebrul Gregg Popovich, ajuns la 72 de ani.

Rezultatul vine la 9 ani de când, la Jocurile Olimpice din 2012, Team USA învingea Nigeria la o diferenţă uimitoare de 83 de puncte (156-73). În 2016, cele două s-au întâlnit într-un alt meci de pregătire, câştigat de americani, 110-66.

Popovich e sigur că eşecul umilitor îi va trezi pe ai lui. “Într-un fel, mă bucur că s-a întâmplat asta. Nu înseamnă nimic dacă nu învăţăm din ea. Poate fi cel mai important lucru pentru noi la acest turneu care urmează”, a spus antrenorul americanilor.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:46
Kyros Vassaras vrea o nouă ședință cu oficialii cluburilor. Dorința președintelui CCA
16:38
Noutăţile din sport ale lunii noiembrie în AntenaPLAY
16:21
Marius Șumudică, sfat pentru conducerea Rapidului: „Dacă fac asta, e o problemă”. Cum pot lua giuleștenii titlul
16:14
Dumitru Dragomir l-a mustrat pe Mirel Rădoi, după declarațiile din finalul meciului cu Rapid
16:08
„Frustrant”. Sorin Cârțu, reacție dură după ce Universitatea Craiova a remizat cu Rapid: „O nedreptate mai mică”
15:47
Pierdere importantă suferită de Real Madrid înaintea meciului cu Liverpool, care va fi arbitrat de Istvan Kovacs
1 Neluțu Varga, anunț uriaș pentru CFR Cluj: „Toată lumea trebuie să își facă treaba” 2 Verdictul specialistului după ce Craiova a primit penalty la ultima fază a meciului cu Rapid. Jucătorul lăudat: „Stofă de stofă” 3 Au furat 88 de milioane de euro în jaful secolului și au fost prinși la stadion, la meciul echipei favorite 4 Ilie Dumitrescu: “Dumnezeu să-l odihnească!” Prima reacţie după ce a murit o legendă a Stelei 5 “Se desființează echipa!” Decizie şoc în fotbalul românesc: Constantin Budescu și-a reziliat contractul 6 Adevărul despre demisia lui Mirel Rădoi. Mihai Rotaru: “Şi am încheiat”
Citește și