Liga Campionilor Asiei

Liga Campionilor Asiei aduce la start cele mai tari echipe de club din Asia şi a fost înfiinţată în 1967. 40 de cluburi iau startul la întrecere. Al-Hilal este cea mai titrată echipă a Ligii Campionilor Asiei, cu patru trofee adjudecate.

Nivelul competiţiei a fost ridicat şi de investiţiile uriaşe făcute în fotbalul din Arabia Saudită. După venirea lui Cristiano Ronaldo, cluburile saudite au atras jucători precum francezul Karim Benzema, fostul ”Balonul de Aur”, mijlocaşul brazilian Fabinho sau atacantul senegalez Sadio Mane.

Românii care au câştigat Liga Campionilor Asiei

Anghel Iordănescu a câştigat în două rânduri întrecerea, cu Al-Hilal, în 2000, şi cu Al-Ittihad, în 2005. Răzvan Lucescu şi-a adjudecat şi el trofeul, în 2019.

Laurenţiu Reghecampf a fost şi el finalist al competiţiei, în 2014, atunci când Al-Hilal era învinsă de Western Sydney Wanderers, cu Mihai Pintilii pe teren. În 2015, Cosmin Olăroiu a pierdut şi el finala, în faţa lui Guangzhou Evergrande.

Află mai multe
Yokohama – Al Ain, finala Ligii Campionilor Asiei! Japonezii au învins dramatic Ulsan la loviturile de departajare
AntenaPLAY • 24 aprilie, 15:55

Al Ain – Al Hilal 4-2 a fost în AntenaPLAY. Show total în Liga Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 17 aprilie, 21:18

Ulsan – Yokohama Marinos 1-0 a fost LIVE în AntenaPLAY. Calificarea în finală se va decide în retur
AntenaPLAY • 17 aprilie, 15:05

Programul semifinalelor Ligii Campionilor Asiei. Al Ain – Al Hilal a fost reprogramat. Toate meciurile, exclusiv în AntenaPLAY
Liga Campionilor Asiei • 16 aprilie, 15:35
UPDATE

Yokohama – Shandong Taishan 1-0, în AntenaPLAY. Ştim toate semifinalistele din Liga Campionilor Asiei!
AntenaPLAY • 13 martie, 13:53

Record istoric stabilit de Al Hilal, după calificarea în semifinalele Ligii Campionilor Asiei. Saudiții, 28 de victorii la rând
AntenaPLAY • 13 martie, 10:29

Scandal uriaş în Al Ittihad – Al Hilal! Jucătorii celor două echipe au sărit la bătaie! Scene uluitoare în Liga Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 12 martie, 23:39
Video

Al Ittihad – Al Hilal 0-2 a fost în AntenaPLAY! Liderul din Arabia Saudită, calificare în semifinalele Ligii Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 12 martie, 23:00

Mesajul lui Cristiano Ronaldo, după eliminarea dramatică din Liga Campionilor Asiei: „Vom găsi o cale”
AntenaPLAY • 12 martie, 17:36
Video

„Regret o mulţime de lucruri!” Reacţia lui Dan Petrescu, după ce a fost eliminat din Liga Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 12 martie, 16:02

Ulsan – Jeonbuk 1-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Dan Petrescu a ratat calificarea în semifinalele Ligii Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 12 martie, 13:50

Dramă pentru Dan Petrescu în Liga Campionilor Asiei! Echipa a primit gol în prelungirile primei reprize cu Ulsan
Extra • 12 martie, 13:35

Cristiano Ronaldo şi-a făcut mama şi sora să plângă în Al Nassr – Al Ain! Imagini copleşitoare cu familia starului portughez
AntenaPLAY • 12 martie, 9:17

Al Nassr, eliminată dramatic din Liga Campionilor Asiei. Echipa lui Cristiano Ronaldo, învinsă la 11 metri, LIVE în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 12 martie, 0:08

Cristiano Ronaldo şi-a dus echipa la penalty-uri, în Al Nassr – Al Ain, dar gazdele sunt out din Liga Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 11 martie, 23:54
Video

Cristiano Ronaldo, un car de nervi în Al Nassr – Al Ain! Portughezul s-a plâns de arbitraj după ce a cerut de două ori penalty
AntenaPLAY • 11 martie, 22:39
Video

Rahimi, „dublă” de senzaţie în returul cu Al Nassr din sferturile Ligii Campionilor! El a înscris şi în meciul tur
AntenaPLAY • 11 martie, 22:37
Video

Dan Petrescu, scor identic în ultimele patru meciuri! Jeonbuk a remizat înaintea meciului decisiv din Liga Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 10 martie, 12:40

Programul complet al returului sferturilor Ligii Campionilor Asiei. Dan Petrescu, Ronaldo şi Benzema, show total în AntenaPLAY!
AntenaPLAY • 7 martie, 22:29

Dan Petrescu luptă pentru un loc în istorie! Poate deveni al treilea român care câştigă Liga Campionilor Asiei
Liga Campionilor Asiei • 7 martie, 13:22

Shandong Taishan – Yokohama Marinos 1-2 a fost în AntenaPLAY. Ultimul meci din sferturile Ligii Campionilor Asiei
Liga Campionilor Asiei • 6 martie, 13:59

Al Hilal – Al Ittihad 2-0 a fost în AntenaPLAY. Vedetele din Arabia Saudită au făcut spectacol total în Liga Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 5 martie, 22:03

N’golo Kante a încasat primul cartonaș roșu direct din carieră, în Al Hilal – Al Ittihad. Imagini cu faultul dur comis de francez
AntenaPLAY • 5 martie, 22:01

Dan Petrescu le-a reproşat un singur lucru jucătorilor săi, după Jeonbuk – Ulsan 1-1: „Asta ne-a demoralizat”
AntenaPLAY • 5 martie, 16:08

Jeonbuk – Ulsan 1-1! Meci dramatic pentru Dan Petrescu! Penalty ratat şi gol primit după o gafă uriaşă în Liga Campionilor Asiei
Liga Campionilor Asiei • 5 martie, 13:54

Bucuria lui Dan Petrescu, după ce Jeonbuk a deschis scorul în minutul 4! Un membru din staff a sărit pe antrenorul român
AntenaPLAY • 5 martie, 12:33
Video

Cristiano Ronaldo a fost la un pas să marcheze unul din cele mai frumoase goluri din istoria fotbalului, LIVE în AntenaPLAY!
AntenaPLAY • 4 martie, 20:28
Video

Al Ain – Al-Nassr 1-0 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Cristiano Ronaldo, învinsă în turul sferturilor Ligii Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 4 martie, 20:08

Programul turului sferturilor de finală ale Ligii Campionilor Asiei. Cristiano Ronaldo şi Dan Petrescu sunt live în AntenaPLAY
Liga Campionilor Asiei • 2 martie, 15:41

Tabloul sferturilor Ligii Campionilor Asiei! Competiţia e LIVE în AntenaPLAY. Cu cine joacă Dan Petrescu şi Cristiano Ronaldo
AntenaPLAY • 22 februarie, 23:30

Intrare horror în Liga Campionilor Asiei! Şi-a lovit adversarul cu piciorul în cap şi l-a tăiat cu crampoanele
AntenaPLAY • 22 februarie, 22:44
Video

Al Ittihad şi Al Hilal s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor Asiei! Spectacol total în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 22 februarie, 22:00

Karim Benzema, autogol incredibil în Liga Campionilor Asiei! Portarul lui Al-Ittihad nu a putut face nimic în faţa francezului
AntenaPLAY • 22 februarie, 19:06
Video

Cristiano Ronaldo, un nou gol în AntenaPLAY! Starul portughez a calificat-o pe Al Nassr în sferturile Ligii Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 21 februarie, 21:50

Cristiano Ronaldo, scandal monstru în Liga Campionilor Asiei! Şi-a ieşit din minţi şi a început să strige la arbitru
AntenaPLAY • 21 februarie, 21:25

Dan Petrescu nu s-a mai plâns de nimic după calificarea în sferturile Ligii Campionior Asiei. Prima reacție a antrenorului român
AntenaPLAY • 20 februarie, 16:39

Dan Petrescu a sărbătorit alături de jucători calificarea în sferturile Ligii Campionilor Asiei. Show în faţa fanilor
AntenaPLAY • 20 februarie, 16:06

Dan Petrescu, calificare uriaşă în sferturile Ligii Campionilor Asiei! Pohang – Jeonbuk 1-1 a fost în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 20 februarie, 13:55

Dan Petrescu a primit un gol de cascadorii râsului în Liga Campionilor Asiei! Gafă uriaşă comisă de portarul lui Jeonbuk
AntenaPLAY • 20 februarie, 12:49
Video

Sepahan – Al Hilal 1-3 a fost în AntenaPLAY. Final dramatic de meci în Liga Campionilor Asiei. Toate rezultatele zilei
Liga Campionilor Asiei • 15 februarie, 20:00

Al Ittihad îi simte lipsa lui Karim Benzema! Ratare uriaşă în Liga Campionilor Asiei. A trimis peste poartă din 5 metri
AntenaPLAY • 15 februarie, 18:18
Video

Cristiano Ronaldo a marcat primul gol din 2024, LIVE în AntenaPLAY! Starul i-a adus victoria lui Al Nassr cu un lob de senzaţie!
AntenaPLAY • 14 februarie, 22:17
Video

Al Feiha – Al Nassr 0-1, în AntenaPLAY! Cristiano Ronaldo a dat un gol de senzaţie şi a avut alte ocazii mari!
AntenaPLAY • 14 februarie, 21:55

Cristiano Ronaldo, ratare uriaşă în Al Feiha – Al Nassr, LIVE în AntenaPLAY! Portughezul a tras în portar dintr-o poziţie ideală!
AntenaPLAY • 14 februarie, 21:20
Video

Dan Petrescu, un car de nervi după victoria din Liga Campionilor Asiei: „Mă gândesc dacă să jucăm sau nu în retur!”
AntenaPLAY • 14 februarie, 14:57

Dan Petrescu face spectacol în Liga Campionilor Asiei. Hernades a marcat cu bara şi s-a bucurat în stilul lui Cristiano Ronaldo
Liga Campionilor Asiei • 14 februarie, 14:31

Dan Petrescu, înainte de Jeonbuk – Pohang, din Liga Campionilor Asiei: „E o scenă specială, jucătorii vor da totul”
Liga Campionilor Asiei • 13 februarie, 15:09

Shandong Taishan – Kawasaki 2-3 a fost în AntenaPLAY! Spectacol total în primul meci din optimile Ligii Campionilor Asiei
AntenaPLAY • 13 februarie, 14:00

Programul complet al turului optimilor Ligii Campionilor Asiei! Dan Petrescu şi Cristiano Ronaldo, printre protagonişti
Liga Campionilor Asiei • 11 februarie, 17:43

Toate optimile de finală ale Ligii Campionilor Asiei şi cum arată tabloul complet până în finală. Competiţia e în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 28 decembrie, 11:33