Serie B

Serie B e locul unde găseşti cele mai tari ştiri despre liga a doua a fotbalului italian. Tot aici, poţi vedea imaginile cu realizările românilor care luptă pentru promovarea în Serie A.

România e reprezentată puternic în fotbalul de liga a doua italiană. Mai mulți jucători care ajung la echipa națională jucând etapă de etapă în a doua ligă a fotbalului italian. Parma, Genoa sau Palermo sunt printre echipele care au oameni de bază din fotbalul românesc.

A doua ligă din Italia, campionatul românilor de națională

De-a lungul timpului, în a doua ligă din Italia au jucat mai mulți jucători de clasă mondială. Vorbim chiar și despre Gică Hagi. Acesta a fost antrenat de Mircea Lucescu și coleg la Brescia cu Dănuț Lupu, Ovidiu Sabău și Florin Răducioiu. Hagi nu a plecat de la ”Brescia Romena”, nici după retrogradarea în Serie B.

Pe lista jucătorilor celebri care au evoluat acolo se mai află Alessandro Del Piero, Pavel Nevdev, David Trezeguet, Giorgio Chiellini, Franck Ribery, Javier Saviola sau Igor Dobrovolski.

Serie B, înființată în sezonul 1929-1930

Serie B a fost înființată în sezonul 1929 – 1930 și a fost organizată de Lega Calcio până în 2010. Din sezonul 2010-2011 a apărut Lega Serie B. Primul sezon a adus la start 18 echipe. Formatul a fost folosit până la începutul celui de-al Doilea Război Mondial.

Din 1948, Serie B a fost formată din 20 de echipe, iar, din 2003-2004, s-a ajuns la 24 de echipe. A fost liga cu cele mai multe echipe din fotbalul italian. Serie B este liga cea mai joasă în care au evolualt cinci cluburi, Torino, Juventus, Milan, Roma și Lazio.

În acest moment, Serie B e formată din 20 de echipe. La finalul unei stagiuni, trei echipe promovează în Serie A și alte patru retrogradează în Serie C. Primele două clasate promovează automat. Clubul de pe locul 3 ajunge și el direct în Serie A, doar dacă termină campania la cel puțin 10 puncte de locul 4. În caz contrar, urmează un play-off.

În ceea ce privește retrograderea, ultimele trei clasate ajung direct în Serie C. Echipa de pe locul 17 joacă un baraj. Dacă clubul de pe locul 17 termină sezonul cu cel puțin cinci puncte în spatele locului 16, atunci va fi a patra retrogradată direct.

Află mai multe
George Puşcaş, ratări URIAŞE în Bari – Sampdoria 0-1! Meci nebun pentru atacantul român. Şut în transversală şi penalty scos!
AntenaPLAY • 16 martie, 19:38

Bari – Sampdoria 0-1, în AntenaPLAY! George Puşcaş a ratat din toate poziţiile. Marius Marin, gafă uluitoare în Como – Pisa 3-1
AntenaPLAY • 16 martie, 18:46

Valentin Mihăilă a primit cea mai mare notă după ce a marcat pentru Parma! Verdict și despre prestația lui Dennis Man
AntenaPLAY • 16 martie, 17:52

Valentin Mihăilă a marcat pentru Parma după o fază de senzație. Românul a făcut spectacol după ce a fost convocat la națională
AntenaPLAY • 16 martie, 16:25

Marius Marin, gafă colosală în Serie B! Mijlocaşul român le-a pus pe tavă un gol adversarilor în Como – Pisa
AntenaPLAY • 16 martie, 15:55
Video

Dennis Man, avertizat după sezonul de vis de la Parma: „Să mai aşteptăm puţin!”
AntenaPLAY • 14 martie, 18:27

Venezia – Bari 3-1 a fost în AntenaPLAY. Gol marcat de George Pușcaș. A fost spectacol total în Serie B
AntenaPLAY • 10 martie, 19:11

Românii, la putere în Serie B! George Puşcaş, primul gol după patru meciuri la Bari! Nedelcearu a marcat şi el pentru Palermo
AntenaPLAY • 10 martie, 18:10
Video

„Cu siguranță, cel mai bun!” Nota primită de Dennis Man după ce a marcat în Parma – Brescia 2-1. Verdict și despre Mihăilă
AntenaPLAY • 9 martie, 8:22

Parma – Brescia 2-1 a fost în AntenaPLAY. Dennis Man a marcat din nou. Spectacol total în Serie B
AntenaPLAY • 8 martie, 23:28

Dennis Man a marcat în Parma – Brescia! A profitat de o greșeală mare și a înscris fără probleme. La ce cifre a ajuns
AntenaPLAY • 8 martie, 23:23

Dennis Man a atins 100 de meciuri la Parma și a fost premiat de italieni. Cadoul primit de românul care face spectacol în Serie B
AntenaPLAY • 8 martie, 21:49

Dennis Man a atins o bornă impresionantă la Parma și va fi premiat la meciul cu Brescia, live în AntenaPLAY. Anunțul italienilor
AntenaPLAY • 7 martie, 23:29

Giovanni Becali, anunț despre viitorul lui Dennis Man! Adevărul din spatele interesului lui Napoli: „Asta e cel mai important!”
AntenaPLAY • 4 martie, 13:30

Dennis Man, pe „radarul” lui Napoli! Românul poate prinde un transer de vis! Anunțul italienilor
AntenaPLAY • 4 martie, 12:05

Como – Venezia 2-1, în AntenaPLAY. Patrick Cutrone a fost eroul gazdelor, cu un gol marcat în minutul 90. Clasamentul din Serie B
AntenaPLAY • 3 martie, 19:05

Brescia – Palermo 4-2, în AntenaPLAY. Borrelli, gol cu călcâiul. Repriză de coşmar pentru Mirko Pigliacelli
AntenaPLAY • 2 martie, 17:50

Mirko Pigliacelli, repriză de coşmar la Palermo! Fostul portar al Universităţii Craiova a primit 4 goluri în 45 de minute
AntenaPLAY • 2 martie, 16:17
Video

Lovitură pentru Dennis Man! Ce se va întâmpla cu românul în meciul în care va fi urmărit de Borussia Dortmund
AntenaPLAY • 2 martie, 13:06

Şefii Parmei, anunţ despre viitorul lui Dennis Man. Decizia luată după interesul Borussiei Dortmund pentru internaţionalul român
AntenaPLAY • 1 martie, 9:39

Dennis Man, aproape de Borussia Dortmund. Italienii anunţă că Borussia îşi trimite oamenii la meciul Parmei
Serie B • 29 februarie, 14:57

Pisa – Modena 2-2 a fost LIVE în AntenaPLAY! Gazdele au egalat pe final, în 10 oameni
AntenaPLAY • 28 februarie, 23:30

Dennis Man s-a accidentat în Como – Parma. Cât va lipsi internaționalul român
AntenaPLAY • 26 februarie, 12:29

„Ai fost generos, e un gest frumos”. Valentin Mihăilă i-a impresionat pe italieni, după prestaţia din Como – Parma
AntenaPLAY • 25 februarie, 10:53
Video

Ce au scris italienii despre Valentin Mihăilă, după assist-ul superb din Como – Parma 1-1. Dennis Man a primit cea mai mică notă
AntenaPLAY • 24 februarie, 20:31

Como – Parma 1-1 a fost în AntenaPLAY. Valentin Mihăilă a făcut spectacol cu o cursă de zile mari
AntenaPLAY • 24 februarie, 19:14

Parma, gol în primele 3 minute după o super cursă a lui Valentin Mihăilă. Românul a făcut praf apărarea lui Como
AntenaPLAY • 24 februarie, 17:32

Sezonul incredibil al lui Dennis Man în Serie B, analizat în presa din Italia: „Cel mai bun de până acum”
AntenaPLAY • 24 februarie, 9:34

Cosenza – Sampdoria 1-2 a fost în AntenaPLAY. Trupa lui Andrea Pirlo s-a apropiat de locurile de play-off
AntenaPLAY • 23 februarie, 23:31

Ce se întâmplă de fapt cu Dennis Man! Victor Becali a făcut anunţul
AntenaPLAY • 21 februarie, 13:51
EXCLUSIV

Presa din Italia, anunț despre viitorul lui Dennis Man. Românul s-a decis și i-a anunțat deja pe șefii de la Parma
AntenaPLAY • 20 februarie, 18:22

Dennis Man poate prinde transferul carierei la Inter Milano! Anunţul incredibil făcut în presa din Italia
AntenaPLAY • 19 februarie, 18:13

Dennis Man i-a cucerit pe italieni după ultimul meci la Parma. Românul a impresionat din nou: „Face un campionat extraordinar”
AntenaPLAY • 18 februarie, 12:48

Malcom Edjouma, făcut praf după ultimul meci la Bari. Italienii nu înțeleg modul în care joacă mijlocașul împrumutat de la FCSB
AntenaPLAY • 18 februarie, 10:19

Meci de coșmar pentru George Pușcaș. A primit cea mai mică notă și a fost taxat imediat: „Nu a fost o zi pe care să o țină minte”
AntenaPLAY • 17 februarie, 20:53

Ce a spus antrenorul Parmei despre Dennis Man şi Mihăilă, după victoria dramatică împotriva Pisei. Notele primite de români
AntenaPLAY • 17 februarie, 18:21

A fost nebunie în Parma – Pisa 3-2, în AntenaPLAY. Gol pentru Man și assist pentru Marin
AntenaPLAY • 17 februarie, 17:25

Dennis Man a marcat în Parma – Pisa 3-2! Românul este „zeu” la Parma. Are cifre de senzație în Serie B
AntenaPLAY • 17 februarie, 17:15

Ratare monumentală în Parma – Pisa! Atacantul oaspeților nu a reușit să înscrie cu poarta goală și s-a prăbușit pe teren
AntenaPLAY • 17 februarie, 16:24

Dennis Man are o nouă poreclă în Italia! Capitolul la care românul domină în Serie B
AntenaPLAY • 17 februarie, 11:46

George Puşcaş şi-a impresionat antrenorul, după primul gol marcat la Bari: „Am fost răsplătit”. Dezvăluirea italianului
AntenaPLAY • 11 februarie, 10:07

Marius Marin, assist pentru un gol fabulos în Serie B! Andrea Pirlo, „distrus” la marginea terenului în Pisa – Sampdoria 2-0
AntenaPLAY • 10 februarie, 19:52

Pisa – Sampdoria 2-0 a fost în AntenaPLAY. Marius Marin, assist pentru un gol fabulos! Man și Mihăilă, victorie cu Parma
AntenaPLAY • 10 februarie, 19:37

George Puşcaş, primul său gol pentru Bari! Nu mai marcase de aproape un an pentru echipa de club
Serie B • 10 februarie, 19:00

Valentin Mihăilă, ipostază inedită la Parma: „Cine este cel mai bun cântăreţ din echipă?”. Cum s-a descurcat românul
AntenaPLAY • 6 februarie, 17:52

Dennis Man este cel mai bun atacant din Serie B! Presa din Italia a făcut plecăciuni în fața românului de la Parma
AntenaPLAY • 5 februarie, 18:52

Un fost Balon de Aur îi poate antrena pe George Puşcaş şi Malcom Edjouma! Numele uriaş de pe lista lui Bari
AntenaPLAY • 5 februarie, 17:36

George Puşcaş şi Malcom Edjouma au rămas fără antrenor la Bari! Anunţul oficial al clubului
AntenaPLAY • 5 februarie, 16:34

Bucuria celor de la Parma, după un gol senzaţional din minutul 90+10 care i-a adus victoria echipei românilor Man şi Mihăilă!
AntenaPLAY • 3 februarie, 17:46
Video

Parma – Venezia 2-1, în AntenaPLAY. Valentin Mihăilă a marcat! Victorie fantastică a „Cruciaţilor”, cu un gol din minutul 90+10!
AntenaPLAY • 3 februarie, 17:00