Spaniolul Dean Berta Vinales, vărul lui Maverick Vinales, a decedat, sâmbătă, la Jerez, după un accident într-o etapă a Campionatului Mondial de Supersport 300. Pilotul avea doar 15 ani.
Sportivul suferite răni grave la cap şi la torac e după o căzătură în care au fost implicaţi mai mulţi piloţi, cu trei tururi înainte de sosire, informează L’Equipe, citat de news.ro.
Dean Berta Vinales a decedat la doar 15 ani
El a primit îngrijiri mai întâi pe pistă, iar apoi a fost dus cu ambulanţa la centrul medical al circuitului, însă nu a mai putut fi salvat.
We’re devastated by the tragic loss of @DeanBerta21 following a crash in #WorldSSP300 Race 1 today
Sending all our love and strength to Maverick Viñales and Dean’s entire family, his team and loved ones pic.twitter.com/MSQYdhLQt3
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) September 25, 2021
Dean Berta Vinales era component al echipei Vinales Racing Team şi se afla pe locul 22 în clasamentul general.
- Tragedie pe circuit
- Dean Berta Vinales a decedat la doar 15 ani
- Austria - România e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 7 iunie, de la ora 21:45
- Finala Cupei Stanley e live în AntenaPLAY, în perioada 5-21 iunie
- Dumitru Dragomir a ales sportiva mai mare dintre Simona Halep şi Cristina Neagu
- Dembele a prezentat trofeul UEFA Champions League pe terenul central de la Roland Garros
- Reacţia iubitei lui Istvan Kovacs după ce arbitrul român a condus de la centru finala Ligii Campionilor!
- “A trebuit să fac față unui bullying!” Mărturie dureroasă a lui Răzvan Lucescu. Ce a păţit antrenorul
- Un judecător de la procesul privind moartea lui Diego Maradona din Argentina s-a retras din caz