În prima partidă a grupei, Inter a terminat la egalitate, 1-1, pe teren propriu, duelul stelar cu Real Madrid.
Cristian Chivu e antrenorul lui Inter U19 din această vară
Cristian Chivu a devenit antrenorul echipei Under 19 a lui Inter Milano în această vară. În vârstă de 40 de ani, Cristi Chivu a devenit antrenor în 2018 când a preluat grupa de juniori sub 14 ani a lui Inter Milano. Fostul campion al Europei a trecut la grupa Under 17 în sezonul următor, iar din 2020 i-a pregătit pe jucătorii Under 17 ai nerazzurrilor. Acum, fostul căpitan al naţionalei României a început treaba la Inter Primavera.
“Mă simt cel mai bine pe terenul de fotbal, acolo simt adrenalina, simt cum îmi curge sângele prin vene. Mereu încerc să-i învăț pe băieții mei care sunt valorile de bază. Am început cu U14, am continuat cu U17, U18, iar acum încep un drum foarte promițător cu Primavera. În fiecare an încerc să implementez ceva nou, țelul meu este să-i țin pe acești tineri conectați. Eu le predau fotbalul, așa am crescut și eu în cariera mea de jucător, în fiecare zi învățam câte ceva. Nu vreau să intrăm într-o rutină, trebuie să știi să gestionezi tot felul de situații în fotbal.
Băieții mă impresionează în fiecare zi. Eu încerc să le transmit valorile corecte, dar în același timp învăț multe lucruri de la ei. Tot ce am câștigat în carieră am câștigat prin muncă și prin modestie. Aceste lucruri nu se schimbă atunci când se termină cariera de jucător. Am furat meserie de la fiecare antrenor pe care l-am avut, dar și tatăl meu m-a învățat multe lucruri. Pasiunea pentru fotbal am primit-o de la tatăl meu„, a spus Cristi Chivu, într-un interviu acordat recent pentru Inter TV.
- Cristi Chivu e antrenor la Inter Primavera din această vară
- Chivu şi Inter au bătut-o pe Şahtior
- Cupa Mondială Echipe Mixte 2025 e live în AntenaPLAY (30 noiembrie - 7 decembrie)
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Ce notă a luat Andrei Raţiu pentru evoluţia din meciul Rayo Vallecano – Valencia, 1-1
- Ce notă a primit Ianis Hagi după ce Alanyaspor a făcut egal cu liderul din Conference! Umit Akdag, omul meciului
- Trucul cu apa la care apelează Cristiano Ronaldo în timpul meciurilor. De ce nu o bea niciodată
- Fostul antrenor al lui Daniel Pancu și Florentin Petre, în stare critică. Cu ce boală gravă luptă
- Cu Răzvan Marin eliminat, AEK Atena a câştigat dramatic! Cristi Chivu, prima victorie după două înfrângeri cu Inter

































