Închide meniul

David Popovici, lăudat în celebrul L`Equipe: “Un înotător fantastic. Ne întrebăm până unde poate merge”

Dan Roșu Publicat: 22 iunie 2022, 13:03

Comentarii
David Popovici, lăudat în celebrul L`Equipe: Un înotător fantastic. Ne întrebăm până unde poate merge

David Popovici, în semifinalele probei de 100 de metri liber / Profimedia Images

David Popovici a fost lăudat în celebrul cotidian L`Equipe de Alain Bernard, dublu medaliat cu aur la Jocurile Olimpice din 2008 şi 2012. Înotătorul de 17 ani a câştigat titlul mondial la 200 de metri liber şi are şanse mari să repete performanţa şi la 100 de metri liber, acolo unde a obţinut cel mai bun timp în semifinale.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alain Berbard i-a făcut o caracterizare lui David Popovici, care a doborât recordul la juniori la 200 de metri liber. “Ne întrebăm până unde poate merge”, spune francezul de 39 de ani, care este şi campion european în cinci rânduri, în bazin lung şi bazin scurt.

David Popovici a fost lăudat în celebrul cotidian L`Equipe de Alain Bernard

”Popovici este extraordinar. Un înotător fantastic, este o plăcere să îl urmărești cum evoluează. Foarte abil și foarte eficace, cu o enormă lejeritate în apă, are modalități impresionante de a înota.

Ne întrebăm până unde poate merge. Chiar dacă este dificil de spus, cred că poate înota sub 46.80 secunde sau chiar 46.70. Mă impresionează! A trecut mult timp de când evoluează la un nivel ridicat.

David este un băiat foarte concentrat și implicat. Și când te gândești că nu are decât 17 ani… Cred că există o marjă de progres importantă. Am văzut rar un asemenea tânăr. Chiar și Kyle Chalmers, care a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice la 18 ani, nu a scos decât 47.50. El deja este la 47.13”, a spus Bernand în L’Equipe.

Reclamă
Reclamă

Eduard Novak: Performanţa lui Popovici este ieşită din comun

Ministrul Sportului, Eduard Novak, a declarat, miercuri dimineaţă, că David Popovici a reuşit o performanţă ieşită din comun şi a subliniat că sportul românesc trebuie privit cu seriozitate.

“Este o performanţă ieşită din comun, având în vedere cu ce sportivi concurăm. Trebuie să privim cu seriozitate sportul românesc. Având în vedere comparaţia cu celelalte ţări, România cheltuie mult pe cap de sportiv, dar avem probleme în zona rurală. Trebuie să vedem cum rezolvăm acest lucru.

Probabil, din 2000 încoace, a fost lipsa unei strategii în sport, vrem să corectăm aceste cauze, să avem o strategie unitară. Statul cheltuie pe sport, dar pe infrastructura sportivă, vrem să schimbăm paradigma”, a spus ministrul la Digi24.

Reclamă

David Popovici, campion mondial la 200 metri liber, va evolua în această seară, la 100 metri liber, proba “regină” a nataţiei, unde s-a calificat cu cel mai bun timp.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

O va duce Mirel Rădoi pe FCSB în Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:04
Penalty la ultima fază în Newcastle – Barcelona. Lamine Yamal, „eroul” catalanilor
23:55 10 mart.
Atletico și Bayern au dat recital. Tottenham, cu Drăgușin rezervă, umilită! Barcelona, egalat dramatic. Toate rezultatele serii
23:11 10 mart.
Decizie importantă luată de FCSB, după numirea lui Mirel Rădoi. Veste excelentă pentru fani
23:04 10 mart.
Atletico Madrid a scris istorie, după ce a marcat de 4 ori în prima repriză cu Tottenham! Performanță remarcabilă
22:38 10 mart.
Portarul lui Tottenham, înlocuit după ce a încasat trei goluri în zece minute de la Atletico Madrid. Dezastru uriaș pentru Spurs
22:20 10 mart.
Cristi Chivu a dat undă verde transferului! Fotbalistul de la Real Madrid, așteptat la Milano
1 Cutremur la Dinamo. Zeljko Kopic ar fi anunţat jucătorii că pleacă 2 Surpriză uriaşă! S-a aflat numele echipei cu care Mirel Rădoi ar fi bătut palma 3 UPDATEÎncă o plecare de la FCSB, după venirea lui Mirel Rădoi. Thomas Neubert şi-a reziliat contractul 4 Primul nume care sare din schemă la FCSB după venirea lui Mirel Rădoi. Anunţul făcut de Mihai Stoica 5 VIDEO & FOTOMirel Rădoi, discurs în faţa fanilor FCSB. Primire emoţionantă cu torţe şi cântece la baza FCSB 6 Golgheterul Ligii 1, convocat la națională după 5 ani! Va lupta pentru calificarea la Cupa Mondială
Citește și