Închide meniul

Patrick Mouratoglou, anunț despre Simona Halep după eliminarea de la Wimbledon 2022

Dan Roșu Publicat: 9 iulie 2022, 11:37

Comentarii
Patrick Mouratoglou, anunț despre Simona Halep după eliminarea de la Wimbledon 2022

Simona Halep, în timpul unui meci de la Wimbledon 2022 / Profimedia Images

Patrick Mouratoglou a făcut un anunț despre Simona Halep după eliminarea de la Wimbledon 2022. Antrenorul susține că Simo va beneficia de o vacanță, înainte de revenirea în circuit.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Abia peste trei săptămâni, Simona Halep va reveni la turneul de la Washington. După cele trei semifinale pe iarbă, la Wimbledon, Bad Homburg și Birmingham, ea va avea 4 turnee de hard, Washington, Toronto, Cincinnati și US Open.

Patrick Mouratoglou, anunț despre Simona Halep după eliminarea de la Wimbledon 2022

”Programul este clar: începe cu o vacanță, de care are nevoie. Apoi, urmează Washington, Toronto, Cincinnati și US Open, cu o săptămână de antrenamente. S-a antrenat destul și are un ritm foarte bun. E mai bine să joace”, a spus Mouratoglou, citat de tennisworldusa.org.

Mouratoglou a vorbit și despre eliminarea dureroasă din semifinalele de la All England Club, unde Elena Rybakina a învins-o cu 6-3, 6-3. Kazaha a fost extrem de agresivă și a profitat și de serviciul slab al Simonei, pe care s-a impus în patru rânduri.

Patrick Mouratoglou: ”Simona era foarte obosită mental”

”E foarte greu să pierzi când ești la doar două meciuri de un titlu de Grand Slam, dar pur și simplu nu a avut șanse în fața unei adversare care a jucat un meci aproape perfect.

Reclamă
Reclamă

Dar starea noastră este încă bună. Această înfrângere nu schimbă nimic. Simona era foarte obosită mental după patru săptămâni de tenis la nivel înalt. A fost mult. A fost capătul drumul și s-a chinuit să găsească resursele pentru a contra o asemenea adversară”, a mai spus Mouratoglou.

Simona Halep, prima reacţie după înfrângerea cu Elena Rybakina

Simona Halep a oferit primele declaraţii după înfrângerea suferită cu Elena Rybakina. Românca s-a declarat nemulţumită de jocul său, mărturisind că oboseala acumulată în ultimele săptămâni s-a resimţit pe parcursul partidei cu jucătoarea din Kazahstan.

„Chiar cred că Rybakina a jucat foarte bine. A fost un nivel ridicat din partea ei. Azi nu am fost suficient de bună. Da, tot meritul ei pentru meciul pe care l-a jucat. Poate dacă serveam un pic mai bine era diferit. M-am îmbunătățit mult în serviciul meu în ultimele trei luni, dar astăzi simt că m-am întors la cel vechi. Am făcut multe greșeli duble și am servit prea moale.Cu siguranță dacă aș fi avut un serviciu mai bun astăzi, ar fi fost mai bine.

Reclamă

Nu am nicio explicație pentru că am servit atât de slab, dar se întâmplă. Am avut trei luni de schimbare a lucrurilor, așa că probabil că am nevoie de mai mult timp să le repar și să le păstrez în fiecare zi.Astăzi probabil am fost puțin obosită și nu a funcționat.

Cu siguranță nivelul ei a fost foarte ridicat astăzi. Ea a jucat foarte bine. A fost foarte solidă, consecventă, nu a scăzut nivelul.Dar nu am făcut mare lucru să contracarez jocul ei. Cumva cred că i-am dat mingile perfecte să-și facă jocul, să se simtă confortabil pe teren.Dar, după cum am spus, tot meritul pentru ea. Ea a meritat să câștige astăzi prin felul în care a jucat”, a declarat Simona Halep, la conferinţa de presă de după meciul cu Elena Rybakina.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine a fost omul meciului în România - Austria 1-0?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:04
Cât costă un bilet la meciul FCSB – Bologna. Preţurile stabilite de Gigi Becali pentru meciul din Europa League
19:00
LIVE SCOREEstonia – Moldova 1-0, în preliminariile World Cup 2026. Portugalia – Ungaria, cap de afiș. Toate meciurile zilei
19:00
LIVE TEXTRomânia U21 – Cipru U21 1-0, în preliminariile CE 2027. Tricolorii caută al doilea succes din grupe
18:59
Roller-coaster-ul Formulei 1! Analiza lui Adrian Georgescu, înaintea Marelui Premiu al Statelor Unite
18:53
Un fotbalist român, pe lista The Guardian a celor mai talentaţi jucători născuţi în 2008
18:32
Universitatea Cluj, transfer de perspectivă! L-a convins pe Neluțu Sabău după ce a marcat un hattrick
1 Ce i-a spus Ianis Hagi lui Alaba la finalul partidei. Jucătorul de la Real Madrid s-a conformat imediat 2 Posibilele adversare ale României la barajul pentru World Cup 2026 după victoria cu Austria 3 Gigi Becali i-a găsit înlocuitor lui Mihai Popescu, după accidentarea de la națională: „Nu poți să stai într-un jucător” 4 Mircea Lucescu, dat pe spate de un tricolor la meciul cu Austria: “Extraordinar! Parcă era noul Cămătaru” 5 Greşeala lui Edi Iordănescu pe care Lucescu a reparat-o la naţionala României. Dan Petrescu: “Băi, dar chiar nimeni nu vede” 6 „La asta să răspunzi tu”. Ralf Rangnick a răbufnit după ce Austria a fost învinsă de România: „Nu am venit cu nasul pe sus”
Citește și